Femrat vuajne me shume se meshkujt!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Femrat vuajne me shume se meshkujt!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/11/2011, 14:32Vuajtja eshte femer, kjo eshte e verteta sipas shkences! Ja perse femrat vuajne me shume nga sindroma e zemres se thyer.

Femrat vuajne per dashuri me shume se meshkujt, kjo eshte pergjigja nga nje studim i sjelle nga Daily Mail. Te themi te verteten, ndonje dyshim te gjithe e kemi pasur, por tashme edhe shkenca duket se e konfirmon kete gje. Per fat te keq nuk behet fjale per nje fakt te thjeshte qe femrat derdhin me shume lot kur nje dashuri mbaron. Ne fakt, femrat vuajne me shume nga zemra dhe mund te pesojne infart si pasoje e mbarimit te nje historie apo per humbjen e nje personi te dashur.

Vdekja e partnerit mund te shkaktoje nje renie adrenaline dhe hormonale te cilat mund te cojne deri tek infarti, kete e vertetojne specialistet. Studimi eshte ndjekur ne Universitetin e Arkansas nga Doktor Deshmukh. Ne 2007 jane shtruar 6,2229 persona nga sindromi i zemres se thyer, por vetem 671 prej tyre ishin meshkuj, nje e dhene qe ben pershtypje. Atehere, perpiquni te kujdeseni per veten tuaj dhe ne momentet kur e ndjeni "zemren te thyer", kerkoni pa rezerva ndihmen e miqve, kjo mund tju shpetoje jeten! ikubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 15/12/2018, 06:22