Cfare eshte dhe si ta kuptoni dashurine me shikim te pare!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Cfare eshte dhe si ta kuptoni dashurine me shikim te pare!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/11/2011, 11:16Takimi juaj i pare ka qene shume i vecante dhe zemra iu ka rrahur fort. Po sikur te kete qene dashuri me shikim te pare? Ja se cfare ndodh me kete fenomen misterioz.

Ishte si njė shfaqje e papritur...Nga dashuria, Stendhal-i kalon tek gjenealogjia dhe treguesit fizike te njė dashurie me shikim te pare: pėrshpejtim i ritmit kardiak, djersitje, vėshtirėsi pėr te qėndruar ne njė vend, vėshtirėsi pėr te folur, etj. Por nga romanet tek jeta e pėrditshme ka njė ndryshim te madh. Ja disa nga kėrkimet qe janė bere mbi kėtė fenomen intrigant.


Shenjat

Ne momentin kur vėshtrimet kryqėzohen, duket sikur boshllėku te rrethon. Ju nuk shihni asnjė tjetėr pėrveē tij dhe nuk dėgjoni asgjė pėrveē zėrit te tij te ėmbėl. Njė moment jo real, jashtė kohės i cili duket njėherėsh i shkurtėr dhe i pėrjetshėm. E si mund ta harroni atė shkėndijė elektrike? Zemra rreh fort, tensioni rritet, kėmbėt dridhen dhe trupi juaj pushtohet nga emocionet. Disa ndjejnė njė frike te pėrzierė me njė gėzim pa fund. Kėto janė disa nga shenjat e dashurisė me shikim te pare.

Por perse?

Ah sikur ta dinim! Shkencėtaret flasin pėr dopamine, adrenaline, pėr emocionet qe mbizotėrojnė mbi logjiken, etj. Duhet ta dini se dashuria me shikim te pare vazhdon te mbetet njė mister i pandriēuar pėr te gjithė studiuesit. Sot dimė me shume mbi sistemin diellor sesa mbi zemrėn njerėzore. Nuk duhen harruar as shkrimtaret dhe filozofet, te ēilet kane shkruar aq shume dhe janė munduar te shpjegojnė paksa arsyet. Mbase duhet te kujtojmė gjithmonė shprehjen e famshme se “Zemra ka disa arsye, te cilat arsyeja nuk i njeh”. Dashuria mund te vije ne ēdo moment tek ju. Ajo nuk ka as ligje dhe as rregulla strikte. Nuk as moshe dhe as shtrirje te veēante. Atėherė kur nuk e presim, ajo mund te vije tek ne.

Kujdes nga rreziqet

Pas njė dashurie me shikim te pare, pjesa me e madhe e njerėzve fillojnė ta idealizojnė partnerin e tyre. Shpesh, familja, miqtė, puna harrohen dhe “ai/ajo” bėhen qendra e gravitetit. Qėndroni me kėmbė ne toke edhe pse mund te jete e vėshtirė. Pas disa kohesh gjithēka mund te ndryshoje, sepse dashuria pasiononte ashtu siē lind fuqishėm mund te shuhet edhe shume shpejt. Mundohuni ta njihni me mire te dashurin e zemrės suaj dhe flisni me te pėr te krijuar njė marrėdhėnie te qėndrueshme. Nėse ai pranon, atėherė ja keni arritur! Ndonjėherė dashuritė qe merren me ngadalė dhe qetėsisht, janė ato me te bukurat dhe qe vazhdojnė pėr grithe jetėn.

Njė kėshillė: lėreni veten te lire dhe dashuroni sa me shume te mundni.

Burimi:ikub.alE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:17