Bora Bora

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bora Bora

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/10/2011, 15:55

Bora Bora 3225

Bora Bora ėshtė njė ishull nė grupin e ishujve Leeward te Shoqėrisė se Ishujve nė Polinezinė franceze, njė kolektivitet jashtė France nė Oqeanin Paqėsor. Ishulli ndodhet rreth 230 km nė veriperėndim tė Papeete. Ėshtė i rrethuar nga njė lagune dhe njė gumė qe shėrben si pengesė. Nė qendėr tė ishullit janė mbetjet e njė vullkan te shuar me dy maja, malin Pahia dhe malin Otemanu, pika mė e lartė deri 727 metra. Emri origjinal i ishullit nė gjuhėn Tahitiane mund tė jetė mė mirė te tregohet si Pora Pora, qe ka kuptimin e "I linduri i Pare”. Njė pėrkthim i hershem i gjetur nė dosjet e shekullit te 18-tė dhe shekullit tė 19, ėshtė Bolabolla ose Bollabolla.

Bora Bora 4215

Kolonia me e madhe, Vaitape ėshtė nė anėn perėndimore tė ishullit, pėrballė kanali kryesor nė lagunes. Produkte tė ishullit janė tė kufizuara kryesisht ato qė mund tė merren nga deti dhe drurėt kokosit, tė cilat ishin historikisht me rėndėsi ekonomike pėr Copren. Gjatė regjistrimeve te muajit gusht 2007, popullsia nė ishull ishte rreth 8.880 njerėz.

Bora Bora 7177

Administrimi i Bora Bora

Ishulli ėshtė pjesė administrative e komunės sė Bora-Bora, vetė nė nėnndarjen administrative tė Ishujve Leeward. Qeveria franceze, si me tė gjitha territoret e Jugut ėshtė e qetė, punėson mbi 50 % tė popullsisė pėr tė dekurajuar ēdo pyetje te pavarėsisė. Pėr fat tė keq shumica e punonjėsve janė tė qeverive franceze, emigrante nga Franca. Popullsia indigjene Polineziane nuk janė nė listėn e pagave dhe nuk kane asnjė shans pėr njė "zgjidhje demokratike". Komuna e Bora-Bores ėshtė e pėrbėrė nga ishulli Bora Bora me ishujt pėrreth saj qe dalin nga gumi koralor (29,3 km² nė total) dhe e Atoll e Tupai (11 km²) qė ndodhet 20 km nė veri tė Bora Bora. Atoll e Tupai nuk kane popullsi tė pėrhershme pavarėsisht nga rreth 50 punėtorė qe punojnė nė plantacione te are kokosit. Ish-Presidenti i polinezise franceze, Gaston Tong Sang ėshtė kryetari aktual i Bora Bora.

Bora Bora 8159

Historia

Ishulli ishte i banuar fillimisht nga kolonėt polineziane rreth shekullit tė 4. Emri i mėparshėm i tij ishte polinezian dhe ishte Vava'u. Mberritja e pare Evropiane ne ishull ėshtė bėrė nga Jakob Roggeveen nė vitin 1722 e vėzhgoi ishullin nė 1769 dhe u ul nė James Cook te 1777. Njė Shoqėri Misionare Londineze arriti nė ishull ne vitin 1820 dhe themeloi njė kishė protestante nė 1822. Nė 1842 Bora Bora u bė protektorat i Francės duke ndjekur veprimet e admiralit Thouars Abel Aubert Dupetit.

Bora Bora 11123

Ishulli sot

Sot ishulli ėshtė i varur kryesisht nga turizmi. Gjatė viteve tė fundit disa vendpushime janė ndėrtuar mbi MOTU (ishuj tė vegjėl) qė rrethojnė lagunėn. Tridhjetė vjet mė parė, Hoteli i pare Bora Bora u ndėrtua ne njė shtepi njekateshe mbi ujė nė lagune. Edhe sot, kėto shtepi njekateshe te ndėrtuara mbi ujė janė njė tipar standard i vendpushimet nė Bora Bora. Cilėsia e kėtyre shtėpive fillon nga njė ēmim i ulet, strehimshume luksoz - dhe i kushtueshėm ne vende pėr tė qėndruar. Shumica e destinacioneve turistike janė atraksione ujore por ėshtė e mundur edhe tė vizitosh bukuritė nė tokat tė tilla si Kanonet WWII. Linja ajrore Tahiti ka pesė apo gjashtė fluturime ditore me destinacion aeroportin Bora Bora . Edhe pse gjuha frėnge dhe Tahitiane janė gjuhėt kryesore te folura nga banorėt, njerėzit nė kontakt me turistėt nė pėrgjithėsi, kanė disa komanda ne anglisht. Shumica e vizitorėve tė Bora Bora janė amerikane, japoneze ose evropiane. Transporti publik nė ishull ėshtė i kufizuar. Ėshtė i pėrbėrė nga njė autobus i vetėm qe pershkon gjysmėn e rrugės rreth ishullit qė shkon rreth ishullit dhe kthehet rreth ēdo orė. Biēikleta janė metodė e rekomanduar e transportit. Ka edhe edhe makina te vogla qe mund tė merren me qera ne Vaitape. Bora Bora ėshtė e njohur pėr zhytje ne thellėsi te ujerave nė lagune dhe rreth saj. Shumė lloje tė peshkaqenėve dhe rajave janė banorė ne ujerat pėrreth Bora Bores.T Ka disa operatorė zhytjeje nė ishull qė ofrojnė zhytet pėr tė veshguar rajat dhe peshkaqenet.

Komuna e Bora-Bora ėshtė e pėrbėrė nga ishulli Bora Bora e duhur me ishujt e vegjėl pėrreth saj qe dalin nga njė gumė koralore (29,3 km² / sq 11,3 kilometra nė total) dhe Atoll e Tupai (11 km²), ndodhet 20 km nė veri tė Bora Bora. Atoll e Tupai nuk kane popullsi tė pėrhershme pavarėsisht nga disa punėtorė nė plantacionet e kokosit T Komuna ėshtė nė nėnndarjen administrative te Ishujtve Leeward.

Karakteristike e bungalow ne uje.

Bora Bora 1363

Laguna e pare nga lart.

Bora Bora 2233

Vullkani Otemani i gjate 727 metra.

Bora Bora 5204

Nje resort luksoz i ndertuar ne mes te lagunes.

Bora Bora 6192

Bungalow ne det kane fundin (dyshemen) prej xhami per te admiruar peshqit direkt nga dhoma.

Bora Bora 9118

Nje nder plazhet e Bora Bora.

Bora Bora 1095

Rere, uje, palma. Cfare mund te kerkoni gje tjeter?

Bora Bora 12109

Transparenca e ujit bejne te duken sikur varkat qendrojne pezull.

Bora Bora 1526

Pothuaj te gjithe resortet e ishullit jane te perbera nga water-bungalow.

Bora Bora 1623

Nje vecanti e barrieres koralore.

Bora Bora 1721E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:02