Sheshi i Tiranės mė i madhi nė Shqipėri

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sheshi i Tiranės mė i madhi nė Shqipėri

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/10/2011, 22:20

Sheshi i Tiranės mė i madhi nė Shqipėri 0523

Prej mė shumė se 10 muajsh, qendra e Tiranės u shndėrrua nė njė makth pėr kėmbėsorėt dhe drejtuesit e mjeteve.

E cilėsuar si zona mė e ndotur e kryeqytetit, punimet qė nisen tė kryheshin kishin njė fillim, por ende nuk dihej fundi.

E projektuar nga administrata paraardhėse e bashkisė si zonė pedonale vetėm pėr kėmbėsorėt, bllokimi i sheshit “Skėnderbe”, solli dhe bllokimin e trafikut duke e vėnė pėrsėri nė pikėpyetje projektin belg nėse duhej apo nuk duhej mbyllur pėr qarkullimin e automjeteve.

Pėr t’ia rikthyer sheshin jo vetėm kėmbėsorėve, por edhe drejtueseve tė mjeteve, administrata e re e bashkisė vendosėn tė hedhin poshtė projektin belg dhe ndėrtimin e njė aksi pėr qarkullimin e makinave pėrreth sheshit “Skėnderbe”.

Rehabilitimi i sheshit “Skėnderbe” konsiston jo vetėm nė asfaltimin e rrugėve, por edhe trotuareve pėr kėmbėsorėt, krijimin e hapėsirave tė gjelbėrua dhe korsive tė dedikuara pėr biēikletat.

Kjo ėshtė zgjidhja emergjente qė ėshtė ofruar nga bashkia e kryeqytetit pasi specialistėt e bashkisė, inxhinierėt po shqyrtojnė mundėsi tė tjera pėr ndėrhyrje afatgjata, nė mėnyrė qė sheshi “Skėnderbe” tė ndihmojė nė trafikun e Tiranės dhe nė krijimin e lehtėsirave qe te mos kthehet nė njė pengesė apo problem pėr qytetarėt.

Sheshi “Skėnderbe” nė qendėr tė Tiranes, ėshtė sheshi mė i madh i Shqipėrisė, ėshtė afėrsisht 40 000 m² pritet qė shumė shpejt tė marrė formėn e njė qendre tė denjė pėr njė kryeqytet.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:40