Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/10/2011, 17:29

Muzeu i Orsay dhe kulla Eiffel tė Parisit do tė kenė njė pamje tė re. Tempulli i impresionistėve feston 25 vjetorin, duke shtuar dhe inaguruar hapėsira tė reja ndėrsa ‘zonja e hekurt’ sapo ka anoncuar lifting-un e saj tė tretė qė nga 1889, pėr ta bėrė me moderne dhe tėrheqėse katin e parė. ‘Eshtė kati mė i madh, dhe shtrihet nė njė sipėrfaqe 5400 metra katrorė dhe me rreth 60 metra lartėsi, edhe pse ėshtė mė pak i dashur pėr vizitorėt, shpjegon nėn krryetarja e Parisit Anne Hidalgo, mė pak se gjysma e personave qė ngjiten nė Kullėn Eifel (6.8 milion nė 2010 dhe do jenė pothuajse 7 milion brenda kėtij viti) ato ndalohen nė katin e parė dhe shkojnė drejtpėrdrejtė nė tė tretin’: ‘Kemi imagjinuar kėshtu tė rinovojmė me instalime transparente, qė do tė vlerėsonin strukturėn e Kullės Eiffel, sqaron arkitekti Alain Moatti. -Do tė jetė edhe njė vrimė e madhe nė qėndėr ku perimetri i saj do tė pikturohen me kurora tė tejdukshme pėr tė krijuar efektin e ecjes nė boshllėk’. (d.xh/BalkanWeb)

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 1283

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 2187

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 3182

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 4171

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 5163

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 6152

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 7140

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 8126

Pamje e re pėr Kullėn Eiffel dhe muzeun Orsay 991E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:16