Sufle me cokollate!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sufle me cokollate!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/10/2011, 20:45

Sufle me cokollate! Images

Perberesit:


* 250 gr. ēokollatė (e fortė, pa qumėsht)
* 250 gr. gjalpė
* 4 vezė
* 4 tė kuq vezėsh
* 120 gr. sheqer
* 40 gr. miell

Pergatitja:

1. Nė fillim shkrijmė ēokollatėn duke pėrdorur vaskėn me ujė tė ngrohtė. Pėr kėtė nė kushtet e shtėpisė mund tė pėrdorni dy enė me madhėsi tė ndryshme: njėra duhet tė jetė mė e madhe, aq sa mund tė zėrė enėn tjetrėn brenda. Enėn e parė e mbushni me ujė (jo plotėsisht) dhe e vini nė zjarr. Brenda saj vendosni enėn e dytė, e cila ka madhėsi mė tė vogėl, ku keni hedhur masėn e ēokollatės. Nė kėtė mėnyrė ēokollata shkrin nga ngrohtėsia e ujit dhe jo e zjarrit. Sapo tė fillojė tė shkrijė, nė ēokollatė shtojmė gjalpin dhe e pėrziejmė pėr disa minuta derisa tė marrė formė tė njėtrajtshme.

2. Ndėrkaq nė njė mikse rrahim vezėt, tė kuqet dhe sheqerin derisa masa tė shkumėzohet, tė zbardhet dhe tė mpikset. Shtojmė nė tė masėn prej ēokollate dhe hedhin pak nga pak sasinė e miellit.

3. Lyejmė me gjalpė dhe miell fundin e 8-10 formave ose taseve dhe i mbushim me masėn e mėsipėrme, jo plotėsisht por gati njė gisht mė poshtė buzėve. Mė pas i pjekim ato nė furrė nė temperaturė 230 gradė celsius pėr rreth 8 minuta. I lėmė tė ftohen pėr 2 minuta; i heqim nga forma dhe me kujdes i shėrbejmė menjėherė./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Arian
Arian
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/10/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 6593
<b>Pikėt</b> Pikėt : 12868
<b>Votat</b> Votat : 75
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Glück ist das einzige, was wir anderen geben können, ohne es selbst zu haben.

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga Arian prej 9/10/2011, 22:21

Sa keq qe i kam lare dhembet lepurushe.hahahahhaWer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben. (Johann Wolfgang von Goethe)

Sufle me cokollate! 2zzoyoo
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/10/2011, 22:59

LOL i lanė pėrsėri ... SmileE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Arian
Arian
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/10/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 6593
<b>Pikėt</b> Pikėt : 12868
<b>Votat</b> Votat : 75
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Glück ist das einzige, was wir anderen geben können, ohne es selbst zu haben.

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga Arian prej 9/10/2011, 23:02

Hahaha si nuk te dhimsem fare. Sufle me cokollate! 972852Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben. (Johann Wolfgang von Goethe)

Sufle me cokollate! 2zzoyoo
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/10/2011, 23:11

Hahahahaha ... Diēka e lehtė ėshtė prandajė ...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Arian
Arian
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/10/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 6593
<b>Pikėt</b> Pikėt : 12868
<b>Votat</b> Votat : 75
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Glück ist das einzige, was wir anderen geben können, ohne es selbst zu haben.

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga Arian prej 9/10/2011, 23:16

Sufle me cokollate! 938005499Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben. (Johann Wolfgang von Goethe)

Sufle me cokollate! 2zzoyoo

Sponsored content

Buzqeshje Re: Sufle me cokollate!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24