Durrės, vjen anija mė e madhe tregtare nė historinė e portit

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Durrės, vjen anija mė e madhe tregtare nė historinė e portit

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/10/2011, 17:50

Durrės, vjen anija mė e madhe tregtare nė historinė e portit  0429

Njė anije e tonazhit tė madh ėshtė ankoruar nė mesnatėn e sė shtunės nė portin e Durrėsit.

Burimet zyrtare nga Autoriteti Portual Durrės bėjnė me dije se anija me flamur norvegjez “Vela” do tė ngarkohet me 52 mijė tonė mineral hekuri dhe ka pėr destinacion Kinėn. Pėrpunimi pėrbėn njė operacion tė llojit tė veēantė dhe pėrgatitjet e tij kanė nisur gjashtė muaj mė parė.

Pjesa e parė e ngarkesės prej 24.5 mijė tonė do tė pėrpunohet nė kalatėn 11, ku dhe thellėsia e basenit ėshtė mė e madhe (11 metra). Pjesa e parė e ngarkesės pritet tė pėrfundojė nė orėt e vona tė ditės sė hėnė.

Ndėrkaq, nė kalatėn 7 ka pėrfunduar brenda 30 orėsh procesi i ngarkimit tė njė anije Feeder 10 mijė tonėsh dhe ėshtė duke pritur anijen e madhe “Vela” nė radėn e portit. Anija e dytė Feeder ėshtė duke u ngarkuar nė kalatėn 7, pėr tė lėvizur mė pas drejt radės portuale. Mė pas anja tregtare “Vela” do tė spostohet nė Radė pėr tė vijuar procesin e ngarkimit pėrmes dy anijeve ndihmėse Feedera.

Kjo ėshtė anija mė e madhe tregtare qė ka ardhur dhe ėshtė pėrpunuar ndonjėherė nė Portin e Durrėsit qė prej themelimit tė tij. Anija me flamur norvegjez VELA eshte 192 metra e gjate, 32 e gjere dhe me zhytje 12.8 metra. Anija tjeter e ketij lloji eshte akostuar ne portin e Durresit ne korrik te vitit 1990 dhe kishte nje peshe prej 35 mije ton.


ShekulliE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:38