Sallatė me makarona dhe zarzavate

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sallatė me makarona dhe zarzavate

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/9/2011, 07:50

Sallatė me makarona dhe zarzavate Images

Pėrbėrėsit:

•200 g makarona tė gjėra,
•300 g brokoli,
•100 g bizele,
•3 fije qep jeshile,
•3 fije hudhėr jeshile,
•1 spec djegės,
•2 domate,
•3 lugė salcė soja,
•3 lugė vaj ulliri,
•lėng limoni,
•1 lugė xhenxhefil ( i bėrė nė rende ose pluhur),
•2 lugė fara kungulli.

Pėrgatitja:

Vėmė tė ziej, 2 tenxhere me ujė dhe krip, nė njėrėn zihen makaronat (sipas kėshillave nė ambalazh) kurse ne enen tjetėr do zihet brokoli me bizelet pėr 2-3 minuta (e shumta).Pėr dressing pėrziejmė salcėn e sojės, lėng limoni, vaj ulliri, xhenxhefilin dhe hudhrėn e prerė hollė.Sallata do jetė shumė pikante me specin djegės, kėshtu qė mund tė vini vetėm disa thela nga speci nė qoftė se nuk ju pėlqen shija. Nuk duhet tė shtoni krip, sepse salca e sojės ėshtė e kripur. Vėmė zarzavatet e ziera, specin djegės e prerė hollė, domatet, qepėn jeshile nė njė tas. Pėrsipėr shtojmė dressingun dhe e pėrziejmė mirė. Sallata mund tė hahet edhe e ngrohtė edhe e ftohtė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 09:16