Ja cilat jane zakonet me te keqia te meshkujve!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja cilat jane zakonet me te keqia te meshkujve!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/9/2011, 15:23Zakonet e keqia jane ato sjelljet e “natyralizuara”, qe me kohen dhe me pavemendshmerine mund edhe te perkeqesohen. Nga me e parrezikshmja, ajo e ngrenies se thonjve dhe deri tek ajo me e bezisshmja, sidomos nese jetoni me te, pikerisht mbledhja e rrobave te pista ne nje sirtar, ndoshta me rrobat e pastra.

Jane vertet shume zakonet e keqia te meshkujve tone qe nuk i durojme dot dhe qe na bejne te mendojme dhe tashme japin doreheqjen, djemte jane teresisht te pashprese.

Ndoshta ju nuk e dini, por te gjitha keto dhjete sjellje irrituese qe mund te demtojne, ne menyre te pavetedijshme, marredheniet nderpersonale, mund te korrigjohen, nese luftoni me vetedije.

- Qimet e mjekres dhe floket ne lavaman

Mbetjet e mjekres se sapo hequr dhe qimet e flokeve, sa here qe meshkujt tane vene makinen elektrike, lavamani i banjes duket nje fushe beteje. Te perdoresh banjen menjehere pas tyre, per shume gra eshte irrtuese dhe e padurueshme.

- Peshqirat mbi shtrat

Meshkujt pelqejne vecanerisht peshqirat dhe robedishanin. Pas nje dushi, meshkujt tane pelqejne te relaksohen me robedishanin e pathare, ne krevat ose me keq akoma ne divan, ku jasteket mbledhin te gjithe lageshtine.

- Qeset dhe paketat e cigareve bosh

Qeset e patatinave bosh dhe paketat e cigareve te mbeldhura mbi rafte dhe ne tavolinen e kuzhines.

- Perdorimi i shume gotave

Mashkulli i nevojitet nje filxhan sa here qe deshiron te pi nje kafe, nje caj, uje. Duket e pamundur por mashkulli refuzon te perdore te njejtin filxhan qe ka perdorur me pare.

- Degjimi selektiv

Degjimi i meshkujve eshte i strukturuar, degjon gjithcka qe nuk do te donte te degjonte dhe nuk degjon as edhe nje fjale te asaj qe jeni duke i thene. Ky selektim eshte me fjale te tjera, arma e tij mbrojtese me e madhe, ose justifikimi kryesor i te gjithe harresave te tij. Per gjerat me te rendesishme bej nje liste te te detyrave te javes dhe vendose ne deren e frigoriferit. Ver te zezen mbi te bardhe dhe nuk do te kete me shfajesime.

- Syte e pafajshem

Nuk behet fjale per nje akt te vetedijshem, por per nje karakteristike kryesisht mashkullore, syri i pafajeshm eshte nje xhest automatik, i justifikueshem ndoshta, por sigurisht i bezdisshem per partnerin.

- Telekomanda

Telekomanda nuk preket, kontrolli i programit te Tv, eshte nje lloj prove qe i lejon atij te ushtroje nje te drejte te lindur. Mashkullli percepton vertet kontrollin kur telekomanda eshte krah tij. Ne vend qe te filloni nje gare te deshperuar se kush ze i pari divanin, planifikoni programet televizive paraprakisht dhe “prenoto” zgjedhjen tende, ne varesi te disponueshmerise.

Pirja e duhanit ne shtepi

Mes te gjithave ky eshte zakoni me bezdises dhe me i rrezikshem per shendetin e partneres dhe te gjithe familjes. Kompromisi i pirjes jashte, ne menyre rigoroze edhe ne dimer, eshte absolutisht nje domosdoshmeri.

Papjekuria ne marredhenie

Mashkulli eshte vecanerisht miqesor me grupin e tij te miqeve ose me kedo qe ai deshiron te jete sipmatik dhe argetues. Kjo eshte nje zgjedhje shume personale, e njejta qe shpesh e ben te veshtire me te tjeret.

Mashkulli ne krahasim me femren, eshte shpesh i pamatur ne kontekstin e marredhenieve personale dhe kjo sjellje eshte provuar plotesisht. Me shume se nje liste e te metave dhe sjelljes se keqe, verteton saktesisht te kunderten, shpjegoi ate qe do te kerkoje nga ai, si duhej te sillej, ndoshta duke sjelle disa shembuj te te njohurve apo te dashurit e shoqeve.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:08