Tipet e puthjeve dhe kuptimi i tyre!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tipet e puthjeve dhe kuptimi i tyre!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/9/2011, 13:48Cfare ka me shume romantike sesa nje puthje? Asgje. Eshte nje eksperience e mrekullueshme, mbi te gjitha kur nis nje histori, kur cdo shikim dhuron shume dashuri. Por duhet te pranojme se jo te gjitha puthjet jane njesoj dhe mbi te gjitha jo te puthjet kane te njejtin kuptim. Nga se varet? Fillimisht nga vendi i puthjes dhe me pas nga menyra sesi jepet.

1- Puthje e stampuar

Eshte nje puthje simbolike, jepet me buze te mbullura. Ne disa vende eshte nje menyre per tu pershendetur, mbetet nje xhest afektiv por asgje me shume. Shpesh ndodh tek ciftet, ne rutinen e momentit.

2- Puthje alla franceze

Eshte nje puthje shume e bukur. Motivi perse i atribuohet Frances nuk eshte shume i qarte, mbase sepse ky vend eshte konsideruar qyteti i romanticizmit dhe i te dashuruarve. Sidoqofte, jepet per dashuri dhe sigurisht qe perdoret gjuha. Puthja franceze perdoret nga shume te rinj, te cilet bejne prova ne dore nga ndrojtja se nuk do te jene gjendje te puthin bukur, por kjo prove nuk vlen, pasi puthja franceze vjen natyrale.

3- Puthje eskimeze

Prekeni ndonjehere hunde me hunde? Eshte me te vertet nje xhest afektiv, ne fakt behet ne nje moment romantik me partnerin apo me femijet. Charles Darwin, kete tip puthje e quante prekje me hunde. Ne disa kultura eshte shume sensuale, sepse buzet nuk preken, duke nxitur keshtu ndjenja te tjera. Europianet, kane nje vizion me pak "erotik" te kesaj menyre te pershendeturi.

4- Puthje me qerpik

Nuk eshte nje puthje e vertet, por me shume nje loje midis prinderve dhe femijeve. Si behet? Eshte shume e thjeshte. Afrohen syte dhe preken me qerpike faqet apo cdo pjese e trupit. Sherben per te bere per te qeshur. Femijeve u pelqen me te vertet shume dhe eshte shume qetesuese. Burimi:ikub.alE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 18:42