Salihi: Duhet te fitojme patjeter me Luksemburgun

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Salihi: Duhet te fitojme patjeter me Luksemburgun

Mesazh nga Albatros prej 6/9/2011, 19:01

Luksemburgu pėrfaqėson pėr Shqipėrinė, por edhe pėr pjesėn dėrmuese tė kombėtareve europiane, njė gjah tė preferueshėm. Menjėherė pas hedhjes sė shortit pėr eliminatoret e Euro 2012, as trajneri Kuzhe, as futbollistėt, as drejtuesit e FSHF-sė dhe as tifozėt mė tė moderuar, nuk kanė guxuar tė mendojnė tjetėr gjė, veē faktit se Shqipėria i ka tė detyrueshme t’i marrė 6 pikė tė plota nė pėrballjen e dyfishė me kėtė skuadėr modeste. Deri tani me pak vėshtirėsi gjysma e punės ėshtė realizuar. Kuqezinjtė kanė fituar me rezultatin 1-0 takimin e parė tė luajtur nė shtėpi. Por tashmė ka ardhur koha pėr tė kompletuar llogarinė. Dhe sonte nė mbrėmje, nė “Stade Josy Barthel” nė Luksemburg, do tė luhet akti i dytė i kėsaj sfide mes dy pėrfaqėsueseve. Ēdo rezultat tjetėr veē fitores do tė ishte njė dėshtim pėr djemtė e trajnerit Josip Kuzhe. Prandaj, edhe pse pėrballė do tė ketė njė skuadėr modeste dhe tė lehtė nė letėr, impenjimi duhet tė jetė maksimal pėr tė shmangur ndonjė surprizė tė pakėndshme, si ajo e Bjellorusisė, e cila u largua nga Luksemburgu vetėm me njė barazim tė hidhur.

Pragndeshja e mbrėmjes sė sotme ėshtė e mbushur plot besim dhe optimizėm nė radhėt e futbollistėve tanė, tė cilėt edhe pse u mundėn 2-1 ndaj Francės, mundėn tė demonstrojnė se janė njė ekip, i cili ndoshta nuk e kishte potencialin pėr tė mposhtur Francėn e yjeve, por qė nė Luksemburg mund tė korrė frytet e parashikuara nė letėr. Nė kėtė vijė logjike ėshtė edhe sulmuesi i kuqezinjve, Hamdi Salihi, i cili ka theksuar se sė bashku me shokėt e skuadrės premton se sonte luhet pėr tė marrė pikėt e plota ndaj kundėrshtarėve vendas. “Pas humbjes kundėr Francės, tashmė na mbetet qė tė fitojmė ndeshjen ndaj Luksemburgut”, theksoi sulmuesi shkodran i Rapidit tė Vjenės nė kampionatin austriak.

Nė fakt, ndeshja me Francėn, u pasua nga disa probleme nė Kombėtaren tonė, qė vijnė pėr shkak tė mungesave tė shumta nė repartin e mbrojtjes (Cana e Dallku, tė skualifikuar dhe Curri i dėmtuar) dhe nė mesfushė (Lila, i skualifikuar dhe Bulku i dėmtuar). Megjithatė, sipas Salihit, kėto mungesa tė rėndėsishme, nuk duhet tė ndikojnė nė ndryshimin e objektivit. “Jemi pa disa lojtarė titullarė, megjithatė ne duhet tė rikuperohemi dhe marrim fitore ndaj Luksemburgut”, ka thėnė Salihi. Ai shtoi gjithashtu nė fund se Shqipėria do tė mundohet qė tė grumbullojė sa mė shumė pikė nė kėto eliminatore.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:22