Franca rrėmben tri pikė, Shqipėria shuan shpresat!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Franca rrėmben tri pikė, Shqipėria shuan shpresat!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 3/9/2011, 00:04

Franca rrėmben tri pikė, Shqipėria shuan shpresat! 0267

Kombėtarja e Shqipėrisė ėshtė mposhtur me rezultat 2:1 nga Franca, nė takimin e xhiros sė tetė tė grupit D tė eliminatorėve tė Euro 2012 nė futboll. Nė stadiumin "Qemal Stafa" nė Tiranė, ishin tubuar rreth 20 mijė shikues, tė cilėt panė nga afėr yjet e Francės, si Ribery, Benzema, Nasri, Abidal etj. Francezėt dominuan lojėn nė pjesėn e parė dhe pėr 18 minutat e kėsaj pjese shėnuan dy herė. Megjithatė, nė pjesėn e dytė ndryshuan gjėrat, duke luajtur Shqipėria shumė mė mirė dhe sikur tė luani kėshtu edhe nė pjesėn e parė, sigurisht do tė kishin dalė me rezultat tė favorshėm. Kuqezinjtė me gjithė humbjen, nė 45 minutat e pjesės sė dytė kanė lėnė pėrshtypje mė tė mirė. Karim Benzema, qė luan me Real Madridin, nė minutėn e 11-tė, pėr bukuri ėshtė liruar dhe nga rreth 18 metra ka dėrguar gjuajtje tė fortė, duke e mposhtur portierin Samir Ujkani, 0:1. Pas dy minutave lojė, Shqipėria pati rast ideal qė tė barazoi nėpėrmjet sulmuesit Hamdi Salihit, tė cilit fati sportiv ua ktheu shpinėn dhe gjuajtja e tij ėshtė ndalur nga tėrthorsja. Nė minutėn e 18-tė, Benzema pėr mrekulli ka gjetur brenda 16-shit M'Vila, ky i fundit me mjeshtėri ka fėrfėlluar topin nė rrjetė dhe 0:2. Ansi Agolli ka rrezikuar seriozisht portėn e skuadrės franceze, por gjuajtja e tė cilit nga rreth 16 metra ėshtė dėbuar nė korne nga portieri Lloris pikėrisht nė minutėn e 32-tė. Franca gati sa trefishoi epėrsinė nė minutrėn e 37-tė. Ribery nga gjuajtja e lirė rreth 22-23 metra dėrgoi njė projektil, Ujkani ka intervenuar me sukses, por pėr fat tė mirė tė tij topi dėbohet edhe nga tėrthorsja dhe shpėtoi gol tė sigurt. Kuqezinjtė pjesėn e dytė e filluan mbarė, duke shėnuar nė minutėn e 47-tė. Erion Bogdani, i cili ka shfrytėzuar njė gabim trashanik tė mbrojtėsit francez, Kaboul dhe me gjujatje tė saktė mposhti portierin Lloris 1:2. Francezėt patėn fat nė minutėn e 58-tė qė nuk pėsuan gol. Kristi Vangjeli ka dėpėrtuar pėr mrekulli nė 16-sh, i cili ka plasuar topin deri te Hyka, gjuajtja e tė cilit bllokohet nga mbrojtėsit rivalė, ndėrsa topi rikthehet deri tė Bulku, por gjuajtja e tij nga 14-15 metra ndalet me mund tė madh nga portieri Lloris. Nė minutėn e 82-tė, Kaboul nga 12-13 metra me kokė ka dėrguar gjuajtje tė fortė, por shtylla pingule shpėtoi portėn shqiptare. Edhe Nasri nė minutėn e 86-tė qėlloi shtyllėn e kuqezinjve. Shqipėria me 6 shtator do tė luajė si udhėtues me Luksemburgun. Franca kryeson tabelėn nė grupin D me 16 pikė, ndėrsa Shqipėria radhitet e parafundit (e pesta) me tetė pikė. Shqipėria shuan gjasat pėr njė kualifikim tė mundshėm pėr EURO 2012.

Shqipėria - Franca 1:2 (0:2)

<9>

Stadiumi "Qemal Stafa", Tiranė.

Shikues: 20.000.

Gjyqtarė:A. Nikolaev, A. Averianov, T. Kalugin (Rusi).

Kartonat e verdhė: Teli, Dallku, Cana.

Shėnues: Bogdani (47') - Benzema (11'), M'Vila (18').

Shqiperia: Ujkani, Vangjeli, Dallku, Cana, Teli, Bulku (Bakaj 70'), Skela (Hyka 46'), Curri (Lala 24'), Agolli, Salihi, Bogdani.

Franca: Lloris, Evra, Abidal, Kaboul, Reveillere, M’Vila, Nasri, Diarra, Ribery, Malouda (Martin 82'), Benzema.

Grupi A

Azerbajxhani - Belgjika 1:1

Turqia - Kazakistani 2:1

Gjermania - Austria 6:2

1. Gjermania 8 8 0 0 28:5 24

3. Turqia 7 4 1 2 11:8 13

3. Belgjika 8 3 3 2 16:11 12

4. Austria 7 2 1 4 12:16 7

5. Azerbajxhani 7 1 1 5 6:19 4

6. Kazakistan 7 1 0 6 3:17 3

Grupi B

Rusia - Maqedonia 1:0

Andorra - Armenia 0:3

Irlanda - Sllovakia 0:0

1. Rusia 7 5 1 1 10:4 16

2. Irlanda 7 4 2 1 11:6 14

3. Sllovakia 7 4 2 1 6:4 14

4. Armenia 7 3 2 2 13:7 11

5. Maqedonia 7 1 1 5 5:9 4

6. Andorra 7 0 0 7 1:16 0

Grupi C

Ishujt Faroe - Italia 0:1

Irlanda V. - Serbi 0:1

Sllovenia - Estonia 1:2

1. Italia 7 6 1 0 15:1 19

2. Sllovenia 8 3 2 3 10:6 11

3. Serbia 7 3 2 2 10:9 11

4. Estonia 9 3 1 5 9:14 10

5. Irlanda V. 7 2 3 2 7:4 9

6. Ishujt Faroe 8 1 1 6 5:22 4

Grupi D

Shqipėria – Franca 1:2

Luksemburgu - Rumania 0:2

Bjellorusia – Bosnja 0:2

1. Franca 7 5 1 1 11:3 16

2. Bosnja 7 4 1 2 10:7 13

3. Bjellorusia 8 3 3 2 6:4 12

4. Rumania 7 3 2 2 10:6 11

5. Shqipėria 7 2 2 3 5:8 8

6. Luksemburg 8 0 1 7 1:15 1

Grupi E

Holanda - San Marino 11:0

Hungaria - Suedia 2:1

Finlanda - Moldavia 4:1

1. Holanda 7 7 0 0 32:5 21

2. Suedia 7 6 0 1 21:8 15

3. Hungaria 8 5 0 3 20:14 15

4. Finlanda 7 3 0 4 15:12 9

5. Moldavia 7 2 0 5 8:14 6

6. San Marino 8 0 0 8 0:44 0

Grupi F

Gjeorgjia - Letonia 0:1

Malta - Kroacia 1:3

Izraeli - Greqia 0:1

1. Greqia 7 5 2 0 9:3 17

2. Kroacia 7 5 1 1 13:4 16

3. Izrael 8 5 1 2 10:8 13

4. Gjeorgjia 8 3 3 2 5:6 9

5. Letonia 7 2 1 4 6:9 7

6. Malta 7 0 0 7 3:16 0

Grupi G

Bullgaria - Anglia 0:3

Uellsi - Mali i Zi 2:1

1. Anglia 6 4 2 0 14:3 14

2. Mali i Zi 6 3 2 1 5:3 11

3. Zvicra 5 1 2 2 7:7 5

4. Bullgaria 6 1 2 3 2:9 5

5. Uellsi 5 1 0 4 3:9 3

Grupi H

Norvegjia - Islanda 1:0

Qipro - Portugalia 0:4

1. Portugalia 6 4 1 1 15:7 13

2. Danimarka 5 3 1 1 7:4 10

3. Norvegjia 6 4 1 1 7:4 13

4. Qipro 5 0 2 3 5:12 2

5. Islanda 6 0 1 5 2:9 1E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:02