Dashuria romantike zgjat vetėm njė vit

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria romantike zgjat vetėm njė vit

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/8/2011, 00:49Romantikė dhe shkencėtarė, bien dakord nė njė pikė: dashuria romantike zgjat pak, zakonisht vetėm njė vit nga shkrepja e shkėndijės sė parė.

Njė vėshtrim, njė veprim, njė frymėmarrje e shpeshtė dhe quhet menjėherė dashuri. Ėshtė njė ndjenjė me shikim tė parė, gjithėpėrfshirėse dhe e pakontrollueshme. Pėr shkencėtarėt, nė mėnyrė mė prozaike, gjithēka varet nga njė molekulė, faktori i rritjes nervore (NGF), e njėjta molekulė qė i dha zbulueses sė saj, Rita Levi Montalcinit, ēmimin Nobel.

Sinjalet tipike tė dashurisė sė re janė euforia, lumturia, por edhe varėsia. Gjithsesi, sipas shkencėtarėve, nėse marrėdhėnia funksionon, pas kėtyre ndjenjave vjen edhe konsolidimi i raportit, ndėrsa pasioni fillestar pakėsohet. E gjitha kjo duket tė pėrkojė me ndryshimet e vazhdueshme tė kimisė sė trurit (neurokimisė).

Specialistėt matėn edhe pėrqendrimet plazmatike tė kėtyre molekulave nė gjakun e 58 tė dashuruarve qė kishin filluar prej pak kohėsh njė marrėdhėnie sė bashku, si dhe nė po kaq individė tė tjerė me njė raport mė tė qėndrueshėm nė ēift prej njė apo dy vjetėsh, dhe nė fund po kaq beqarė. Studiuesit arritėn nė pėrfundimin se nė pikun e dashurisė, faktori NGF ėshtė nė sasi shumė mė tė larta nė plazmė. Kėtij pėrqendrimi tė NGF-sė i pėrkojnė “shenja” tė qarta tė dashurimit, siē janė pėllėmbėt e duarve tė djersitura dhe "fluturat" nė bark, pėrndryshe dhimbjet e stomakut nga nervozizmi.

Pas njė viti, 39 tė dashuruarit e rinj (qė vazhdonin bashkė dhe me njė marrėdhėnie tė konsoliduar tashmė) tregojnė nivele NGF-je tė ngjashėm me beqarėt dhe me ēiftet e tjera tė konsoliduar, shenjė qė ēdo ndryshim karshi kulmit tė fillimit tė ndjenjave ishte shuar. "Nga kėto pėrfundime", deklaron Politi, "duket se mekanizmat biokimikė janė tė pėrfshirė nė ndryshimin e gjendjeve shpirtėrore qė zėnė fill nė krye tė marrėdhėnies deri kur kjo tė bėhet mė e konsoliduar". IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/4/2018, 10:53