Magjia e rivieres shqiptare!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Magjia e rivieres shqiptare!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/8/2011, 08:47

Magjia e rivieres shqiptare! Images

Riviera shqiptare, cdo vit e me shume terheq pushues nga Shqiperia dhe jo vetem.

Ujerat e paster dhe te kristalte, plazhet e mrekullueshem, ushqimi i fresket dhe i larmishem jane vetem disa nga arsyet qe na bejne te preferojme per pushimet tona, Shqiperine.

Plazhet dhe ujerat e kristalta te pikave tona turistike

Vlora- Zemra e turizmit veror

Plazhet

Ata qe kane vizituar plazhet e Vlores (Kalaja- Jonufer- Radhime-Orikum)

jane larguar gjithmone te mahnitur nga panorama dhe aktivitetet e ndryshme turistike. Ujerat e detit jane te kristalta, te nderthurura me shkembinj dhe zhavorr te imet. Pushuesit mund te zgjedhin plazhin e Kalase, Jonufer (Aksionerja), Radhime apo Orikum. Pervec rrezeve te diellit dhe ujit te paster pushuesit mund te shijojne edhe shetitje me varka.

Uji i Ftohte

Uji i Ftohte eshte nje nga pikat me te njohura dhe ndodhet ne afersi te qytetit te Vlores. Pushuesit shijojne aty jo vetem plazhin por edhe shetitje mbremjesh dhe argetim pa fund. Pergjate bregdetit gjenden lokale, bare dhe restorante te shumellojshem ku mund te shijoni kuzhina te ndryshme, por qe me te frekuentuara jane gatimet e peshkut, kryesisht koce i detit. Eshte nje zgjedhje e mire per pushime familjare. Zona me e preferuar ne Ujin e Ftohte eshte plazhi publik, i cili ka breg te ceket dhe eshte me rere. Nje plazh i tille, eshte i pershtatshem per femijet.

Zona e Bregut

Ne zonen e Bregut, perfshihen perlat e bregdetit shqiptar si Palase, Dhermi, Ilias, Vuno, Himare, Pilur dhe Qeparo dhe gjenden sapo zbret qafen e Llogorase. Rruga nacionale qe lidh Llogorane me Dhermiun eshte e asfaltuar dhe vijon e tille deri ne Sarande. Ne pikat turistike te Zones se Bregut, me te frekuentuara jane Dhermiu dhe Himara ndaj dhe ne do te ndalemi pak me teper, pikerisht ketu.

Qyteti i Vlores me fshatrat dhe pikat e larmishme turistike, eshte gjithmone nje destinacion i preferuar per pushime. Bukuria e bregdetit me ujerat e paster dhe te kristalte, turizmi malor, argetimi dhe ushqimi i mire dhe i fresket, jane ato qe na bejne te gjitheve te adhurojme Vloren ne stinen e veres.

Plazhet e shumta, nga ato ranore, tek ata shkembore, te japin mundesine e shijimit te reres se Adriatikut dhe madheshtise se shkembinjve te Jonit. Vlora eshte nder rrethet me gjatesine me te madhe te vijes bregdetare, me rreth 30 per qind te vijes se pergjithshme bregdetare ne shkalle vendi.

Gjithashtu, 17 km larg Portit te Skeles dhe 9 km nga Treporti, ndodhet i vetmi ishull i Shqiperise, Sazani. Maja e tij me e larte eshte 342 m. Ishulli i Sazanit ka siperfaqe 5,7 km2 dhe vije bregdetare me gjatesi 12 km. Kjo eshte vije bregdetare e thyer, me perberje shkembore monolitike.

Dhermiu

Dhermiu eshte nje fshat bregdetar qe ndodhet midis malit dhe detit Jon, ne jug te Vlores. Ai mbledh prane vetes cdo vit me mijera pushues jo vetem nga Shqiperia, por edhe nga vende te tjera. Plazhi i Dhermiut eshte nder me te medhenjte e plazhit jonian. Ujerat e Jonit joshin te apasionuarit pas eksplorimeve dhe zhytjeve nenujore, duke qene se ujerat jane te thelle qe ne breg. Dicka e tille, kerkon edhe pak kujdes nga pushuesit. Mbremjeve rinia argetohet deri ne oret e para te mengjesit ne clubet verore dhe lokalet qe gjenden ne Dhermi. Ushqimi i mrekullueshem dhe relaksimi do t’ju beje, te dashuroheni me Bregun.

Himara

Ashtu si Dhermiu, edhe Himara eshte nder pikat me te preferuara te bregdetit shqiptar. Per shkak te vendndodhjes dhe motit te ngrohte Himara eshte nje nga qytetet turistike me terheqese ne Rivieren Shqiptare, qe karakterizohet nga plazhe te gjate me rere te bardhe, ndersa kodrat rrethuese afer detit jane me tarraca me ullinj dhe qitro. Aty do te gjeni nje nderthurje mjaft interesante peizazhesh, mal dhe det. Plazhet e Himares jane me zhavorr te imte dhe gure, si dhe kane hapesira relativisht te medha. Rrezet e diellit dhe ujerat e paster do t’ju bejne te doni qe keto pushime te mbarojne kurre.

Llogoraja dhe turizmi malor

Pervec plazheve dhe detit Vlora ofron edhe turizem malor. Llogoraja eshte shume e frekuentuar dhe ne vere per freskine dhe parkun kombetar qe ndodhet ne lartesine 1000 m mbi nivelin e detit. Aty zoteron nje klime kontinentale e thate, me dimer te ftohte dhe ajer te fresket gjate veres.

Ne shume vende ne brigjet e Himares, uji eshte shume i ftohte, per shkak te ujerave nentokesore. Po te largohesh disa dhjetra metra nga keto pika temperatura e detit merr vlerat fiziologjike. Ne muajt e veres, afrohen barkat per te bere xhiro ne brigjet qe ndodhen afer me Spilene.

Dhermiu njihet per plazhet e tij te mrekullueshme. I jashtezakonshem eshte plazhi i Gjipese i formuar nga nje perua qe zbret nga mali ne nje rruge madheshtore, prane rruges nacionale.

Himara shquhet per plazhet e saj shume te bukur, shumica me zalle por edhe me rere. Spilea, plazhi qendror i Himares, me shume vizitore ne sezonin veror, me tutje Prinos, Potami, Filikuri, me ne Jug Llamana, Qeparo, Borshi brigjet e Piqernit, Lukoves dhe Kakomese ne Nivice.

Saranda- Syri i kalter i Shqiperise

Ishujt e Ksamilit

Ksamili eshte nje fshat i famshem ne Sarande me nje nga plazhet me te bukur ne vend. Plazhi eshte i vogel, i vecuar, i virgjer dhe i paster. Zona e Ksamilit terheq shume vizitore. Por bukuria e vertete ne Ksamil jane tre ishujt e vegjel te saj. Ishujt jane te veshur me bime e shkurre me gjelberim te perhershem. Ne ishujt shkembore te Ksamilit gjenden dhe plazhet me te bukura ne gjithe Rivieren. Dallohen per natyren e tyre ekzotike me ujera te paster kristal dhe gure te vegjel. Ishujt e Ksamilit jane shume te frekuentuar per sezonin e veres nga pushues te shumte vendas dhe te huaj.

Syri i Kalter

Eshte nje pike shume piktoreske ku nga nje burim i kalter me origjine karstike nga Mali i Gjere del uje i kristalte. Eshte burimi me i madh dhe me interesant nder 18 burimet qe shperthejne rreze Malit te Gjere dhe eshte shpallur monument natyre. Forma e tij eshte ovale e ngjashme me formen e nje syri, shperthen nga toka i erret ne mes dhe i kalter anash. Thellesia e tij eshte teper e madhe pasi arrin deri ne 45 m thellesi. Ndodhet perballe fshatit Krongj, 45 m nen nivelin e lugines se Drinos dhe eshte shkarkim kryesor i Malit te Gjere.

Borshi

Plazhi i Borshit me vijezimin e bardhe te reres dhe gureve te latuar nga dallga e detit te kalter, ka nje shtrirje ne horizonte qe zgjatet me kilometra, aq sa eshte e pamundur qe me sy te lire te percaktosh ku nis dhe ku mbaron ai. Ne me pak se 3 km rruge nacionale, paralel me bregdetin, vjen fshati i Borshit, me tipare natyrore, sidomos vija bregdetare e gjate prej rreth 3,5 km.

Plazhi i Borshit, duke qene i paster dhe gati natyror nuk eshte shume i prekur, nga pikepamja klimatike

Eshte burim me ujera te fresketa dhe te embla i rrethuar me bimesi te dendur dhe me gjelberim te perhershem. Ujerat e te gjithe burimeve mblidhen ne liqenin artificial ku eshte formuar edhe diga e Bistrices. Liqeni ka nje siperfaqe rreth 9 ha, dhe rritet nje numer i madh peshqish. Prane syrit te Kalter ndodhet nje Bar-Restorant dhe disa shtepiza per pushuesit. Syri i kalter vizitohet shume nga turistet ditore dhe eshte pjese e itinerarit qe ndjek cdo turist qe viziton Saranden.

Nje qytet shume i njohur per turizem ne Shqiperi i cili ndodhet ne jug te Shqiperise dhe shtrihet ne te gjithe gjirin e bregdetit Jon eshte edhe Saranda. ndodhet 267 Km nga aeroporti shqiptar i Rinasit ne Tirane. eshte bere gjithashtu i njohur edhe nga qyteti i lashte i Butrintit qe tashme njihet nga Organizata boterore e UNESCO-s.

Vizitoret ne qytetit bregdetar te Sarandes, gjate kohes se qendrimit, kane mundesine te vizitojne vende te ndryshme kulturore dhe arkeologjike sic jane kisha e “Shen Kollit” qe ndodhet ne fshatin Mesopotam, kalane e vogel te Ali Pashes ne fshatin Vrine, burimin natyror “Syri i Kalter” si dhe gjithashtu muzeun Etnografik.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 10:44