5 tipe flirtesh, ti cfare tipi je?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 tipe flirtesh, ti cfare tipi je?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/8/2011, 23:12Bota jote e te joshurit thote shume per ty dhe per mundesit tuaja per te pasur nje dashuri qe zgjate.

Nje studim i udhehequr nga nje ekip amerikanesh, kategorizon 5 tipe flirtesh. Shkenca merret ne menyre gjithmone e me te kujdesshme persa i perket marredhenieve personale, mbi te gjitha atyre te dashurise. Studimi u be i mundur ne saj te 5.100 vullnetareve, meshkuj dhe femra, te cilet ju desh ti pergjigjeshin pyetjeve te parashikuara nga studiusit. Ne baze te pergjigjeve, dolen 5 pika te rendesishme "flirt Styles" si pika referimi.

1- Flirti fizik

Kush flirton ne kete menyre tenton te tregoje menjehere nje interes te forte seksual ndaj partnerit. Zakonisht, keto lloj lidhjesh shperthejne ne nje alkimi e cila e ben lidhjen te linde dhe te perfundoje shpejte.

2- Flirti tradicional

Me termin "tradicional", kerkuesit kishin parasysh nje tip flirti ku femra ka nje rol me pasiv dhe mashkull merr pjese me shume ne inciativa. Mashkulli tipik i koheve te shkuara. Kerkuesit veshtruan se kush pelqen kete lloj flirti ka nje karakter introvers dhe ka nevoje te njohe nje partner potecial, para se te filloj te tregoje interes.

3- Flirti i edukuar

Eshte flirt ku komandojne sjelljet e mira, dhe kush e pelqen kete tip, e ben sepse nuk deshiron te zbuloje shume nga vetja per te rrzikuar nje refuzim. Eshte nje flirt i bere nga aluzione te vogla, dhe kur mblidhen, kurajojne ato qe flirtojne, ne rast te kundert, mund te terhiqet pa shprehur haptas ate qe cmon tek personi qe behet fjale.

4- Flirt i sinqert

Femrat kane totalizuar nje maksimum pikesh, ne kete tip flirti ne krahasim me meshkujt, kerkuesit konfirmojne se personat qe flirtojne ne menyre te sinqert deshirojne te kene nje lidhje te forte, dhe i bejne te qarta qe ne fillim qellimet e tyre.

5- Flirt argetues

Eshte nje flirt per ato qe duan te jene protagonist dhe duan ta provojne pak me te gjithe (ose te gjitha) me shume per te rritur vetvleresimin sesa per te kerkuar nje partner. Personat qe pelqejne kete lloj flirti zakonisht jane siperfaqesor. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:09