Ka nisur kampionati mė i shikuar nė botė Bundesliga

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Ka nisur kampionati mė i shikuar nė botė Bundesliga

Mesazh nga Albatros prej 11/8/2011, 21:59

Nė mesin e qershorit, teksa fundi i sezonit tė kaluar ishte ende i
nxehtė, Liga Gjermane publikoi kalendarin e kėtij sezoni tė Bundesligės.
Publikim, jo prezantim, domethėnė nuk kishte spektatorė dhe
profesionistė me veshje serioze, nuk kishte shfaqje televizive dhe
presidentė qė ulėrisnin. “Po, kėrkuam ta fillonim nė transfertė kėtė
sezon, pasi nuk e kishim fushėn gati, – ka thėnė drejtori sportiv i
Bajer Leverkusen, Rudi Fėler. – Ma plotėsuan dėshirėn”. Ndėrkohė,
edicioni i 49-tė i Bundesligės ēeli siparin tė premten e kaluar, si
gjithmonė me stadiumet e mbushura plot (mesatarja e tifozėve 42101). Pas
9 vitesh, Gjermania sezonin e ardhshėm do tė prezantohet me 4 skuadra
nė Champions. “E kemi merituar parakalimin ndaj Italisė. Kėtė e tregojnė
rezulatet e viteve tė fundit”, ka shpjeguar Fėler.

- Pėrse ndodhi ky tejkalim?

- E morėm mė seriozisht Ligėn e Europės, edhe pse nė fillim gjithmonė
shfaqemi me ndonjė rezervė. Gjithsesi pas 1/16-ave pėrkushtohemi
totalisht. Pastaj, nė Gjermani po rritet njė brez i shkėlqyer tė rinjsh,
i cili ėshtė fryt i punės sė 10 viteve tė fundit nė akademitė tona.
Gjithashtu ne shfrytėzojmė edhe vlerat multietnike, afrojmė gjithmonė tė
rinj tė uritur pėr sukses. Nė krahasim me Serinė A, dimė tė rrezikojmė
mė shumė me tė rinjtė.

- Pra nuk ėshtė vetėm ēėshtje e stadiumeve, sikurse disa drejtues nė Itali duan tė na bėjnė ta besojmė?

- Stadiumi qė ėshtė nė pronėsi dhe mikpritės, krijon gjithmonė njė
unitet mė tė madh mes skuadrės dhe tifozėve. Nė Bundesligė punohet dhe
fitohet shumė, pasi presioni ėshtė i pakėt: nuk ėshtė e thėnė qė
trajnerėt dhe skuadrat tė fitojnė gjithmonė dhe menjėherė. Tifozėt,
ambienti dhe shtypi qė ekziston nė Itali, janė mėsuar me emra tė mėdhenj
lojtarėsh, prandaj ekipet mundohen tė evitojnė rreziqet. Nė Gjermani
ėshtė ndryshe, kėtu ne pėrkushtohemi ndaj lojtarėve tė rinj, tė cilėt
janė edhe mė pak tė kushtueshėm financiarisht. Marrim si shembull
Vidalin: ne e blemė pėr 5 milionė dhe e shitėm mė shumė se dyfishi. Kur
erdhi, ishte njė risk pėr skuadrėn tonė, ishin shumė parą pėr njė
fėmijė. Por ai u rrit pa shumė lodhje. Tashmė “luftėtari i vogėl” ėshtė
gati pėr Italinė.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:03