Superkupa e Italisė ėshtė kuqezi

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Superkupa e Italisė ėshtė kuqezi

Mesazh nga Albatros prej 8/8/2011, 22:26

Milani ėshtė fituesi i Superkupės sė Italisė pėr tė 6-tėn herė nė
historinė e kėtij trofeu pasi mundi Interin 2-1 nė Pekin. Nė kėtė
mėnyrė kuqezinjtė fitojnė dhe statusin si skuadra qė e ka fituar mė
shumė here kėtė trofe (mė 1988 kur u zhvillua pėr herė tė parė si Kupė,
mė pas nė vitet 1992, 1993, 1994, 2004 dhe 2011). Ky sukses i parė i
sezonit pėr kampionėt e Italisė u realizua pėr herė tė pestė jashtė
territorit italian. Shnajder pėr njė moment ngjall ėndrrat e Interit dhe
tė 80 milionė tifozėve kinezė tė kėtij ekipi, falė njė supergoli nė
minutėn e 22-tė me goditje dėnimi, njė gol qė i ēoi nė dhomat e
zhveshjes nė avantazh zikaltrit. Ndėrkohė nė pjesėn e dytė Milani futet
mė bindės dhe mė i fortė fizikisht duke pėrfituar nga njė motivim mė i
madh e nė tė njėjtėn kohė nga hezitimi i skuadrės sė Gasperinit. Me njė
aksion force nė minutėn e 60-tė Sedorf shėrben mjaft mirė pėr
Ibrahimovic i cili barazpeshon shifrat lehtėsisht, ndėrkohė nė kėto
momente loja e kuqezinjve ndryshon tėrėsisht dhe aktivizimi i Patos
sjell golin e dytė brenda 8 minutave. Njė goditje fluturimthi diagonal e
brazilianit devijohet nga shtylla, ndėrkohė qė Boateng nga shumė pranė i
jep avantazhin kuqezinjve tė cilėt e mbajtėn deri nė fund. Nė
disavantazh Interi humbet toruan bashkė me emrat e mėdhenj qė kishte
fushė si Shnajder e Eto, tė cilėt nuk u panė mė tė tregonin
rrezikshmėri, deri nė fund. Menjėherė pas pėrfundimit tė takimit
trajneri i Milanit, Masimiliano Alegri tha: “E dinim qė do tė ishte e
vėshtirė pasi bėhej fjalė pėr njė ndeshje derbi. Nuk e filluam mirė
ndeshjen dhe kjo pėr meritė tė Interit qė nuk na e dha mundėsinė. Pasi
pėsuam golin rrezikuam me njė shtyllė e mė pas nuk i dhamė mė mundėsi
kundėrshtarit tė na rrezikonte, deri nė fund tė ndeshjes. Luajtėm mė
mirė nė pjesėn e dytė dhe lojtarėt i zbatuan detyrat siē ua kisha dhėnė
duke treguar agresivitet e shpirt gare. Kėshtu duhet tė luajmė nė ēdo
ndeshje,” – pėrfundon Alegri.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:58