Prapaskenat e Kadri Hazbiut nė Konferencėn e Tiranės

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Prapaskenat e Kadri Hazbiut nė Konferencėn e Tiranės

Mesazh nga Albatros prej 7/8/2011, 14:12

Ka qenė fundi i janarit ‘83, kur nė seancat hetimore ndaj Kadri
Hazbiut ėshtė zbuluar njė fakt i panjohur mė parė: Nė vitet ‘54-‘57,
Sigurimi i Shtetit ka ndėrprerė veprimtarinė agjenturore kundėr
Jugosllavisė!

Gati 30 vjet mė vonė, kjo ngjarje, me pasoja tė rėnda pėr sigurinė
kombėtare, siē cilėsohej pėr kohėn, artikulohej si akuzė pėr njeriun qė
nė atė periudhė ka pasur detyrėn e ministrit tė Brendshėm. Grupi i
hetuesve pretendon se ka siguruar prova qė kėtė urdhėr e ka dhėnė Kadri
Hazbiu. Madje, duke e interpretuar mė tej, njerėzit e akuzės bėjnė tė
njohur qėllimet qė fshiheshin pas ndėrprerjes sė punės agjenturore me
Jugosllavinė. Pėr ta, as mė pak dhe as mė shumė, kjo ka qenė njė tradhti
e hapur. I vėmendshėm ndaj akuzės, Kadri Hazbiu mohon nė mėnyrė
kategorike tė ketė qenė protagonist i kėsaj sjelljeje qė ka pasuar me jo
pak andralla pėr ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi dhe pėr fatin e
bashkėkombėsve nė Kosovė nė veēanti, duke pohuar se ka qenė Enver Hoxha
ai qė ka orientuar pėr tė spostuar Kundėrzbulimin nga gjurmimi i UDB-sė
nė pėrshtatje me koniunkturėn politike tė kohės, kur nga Beogradi nuk
pritej ndonjė kėrcėnim real. Nė procesverbalet qė “Panorama” zbardh sot
nga libri i studiuesit Kastriot Dervishi, “Kadri Hazbiu, krimet dhe
vrasja e tij”, zbulohen arsyet e ndėrprerjes sė punės agjenturore ndaj
UDB-sė dhe stafit diplomatik deri nė vigjilje tė Konferencės sė Tiranės,
si dhe porositė e Enver Hoxhės pėr problemet qė do ngrite kreu i
Sigurimit nė mbledhjen e ministrave tė Punėve tė Brendshme nė Pragė.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:16