Bulqizė: Minatorėt nė ditėn e 14-tė, tė grevės sė urisė

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Bulqizė: Minatorėt nė ditėn e 14-tė, tė grevės sė urisė

Mesazh nga Albatros prej 7/8/2011, 13:35

Minatorėt e Bulqizės vijojnė ditėn e 14-tė, tė grevės sė urisė.
Ndonėse po qėndrojnė nė 1 400 metra thellėsi nė brendėsi tė tokės nė
kushte tė vėshtira, ata deklarojnė se nuk do tė tėrhiqen derisa firma
austriake “ACR”, tė plotėsojė kėrkesat e tyre.

Mė herėt, kreu i Konfederatės sė minatorėve, Kol Nikollaj, bėri apel
me anė tė njė konference pėr shtyp qė METE dhe ACR tė marrin masa dhe tė
plotėsojnė kėrkesat e minatorėve.

Ndėrkohė, ditėn e djeshme METE reagoi mbi situatėn nė minierėn e
Bulqizės ku i bėri thirrje negociatorėve, drejtuesve, minatorėve si dhe
palėve qė akuzojnė njėra-tjetrėn, tė ndalojnė menjėherė akuzat e
ndėrsjella, si dhe tė pėrpiqen tė nisin dialogun.Sipas METE, miniera e Bulqizės ėshtė pasuri kombėtare dhe asnjė palė
apo individ nuk duhet tė luajė pėr interesa personale me kėtė pasuri.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:36