Liria Dedvukaj: Jeta dhe kariera ime nė Amerikė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Liria Dedvukaj: Jeta dhe kariera ime nė Amerikė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/5/2009, 18:53

E njohim si kėngėtare por ajo ka prekur edhe pistat e modes duke sfiluar pėr firma tė njohura nė Amerikė. E martuar dhe shumė e lumtur me jetėn e saj. Pjesmarėse nė shumė aktivitete kulturore qė organizohen nga shqipėtarėt atje. E lindur nė Mal tė Zi, por njė pjesė bukur tė madhe tė jetės e ka kalon larg familjes qė i mungon shumė.Nuk ėshte aq aktive nė skenė por prap se prap meret me muzikė. Nė intervistėn ekskluzive pėr Yllpress,ajo rrėfen shumė gjėra..
Zmadho pamjen,...Ju jetoni nė Shtetet e bashkuara tė Amerikės,mund tė bėni njė krahasim mes jetės atje dhe nė Evropė?

Kėtė vit mbushen 8 vite qė jetoj nė SH.B.A.Unė e dua jetėn pa marrė parasysh ku jetoj,nė Evropė apo nė Amerikė edhe pse kanė dallime nė mes.Gjatė jetės nė Mal tė Zi kam qenė nė moshė tė re dhe pak a shume e izoluar nga mentaliteti i jetės nė Malėsi dhe kushteve qė tė afron ai vend, prapė se prapė,pak a shumė kam shijuar jetėn qoftė pėrmes kėngės, si gjimnaziste, me aktivitete sportive me tė cilin jam marrė vazhdimisht disa vite me rrallė dhe disa aktivitete tė tjera tė lira qė kam pas rast udhėtimi nėpėr Evropė etj.Dihet se vendi i vetė tė lidhė shpirtėrisht edhe pėrkundėr kushteve e rregullave qė janė mė tė mira kėtu ku jetoj nė Amerikė.Dhe pėr jetėn kulturore-artistike shqiptare jeta mė e mirė ėshtė nė Evropė.

Njė pėrshkrim tė shkurtėr pėr ata qė nuk kanė dijeni rreth prejardhjes dhe vendlindjes suaj?

Jam malėsore-shqiptare e lindur nė Podgoricė qė kam jetuar nė fshatin Sukruq,rrethinė e Tuzit deri nė moshėn 19-tė vjeēare e tani jetoj nė Miēigan.Shkollimin fillestarė,katėr vitet e para i pėrfundova nė fshatin ku kam jetuar,kurse katėr tė tjera dhe gjimnazin nė Tuz. Kolegjin e mbarova nė Miēigan.

Publiku ka dėgjuar pėr juve si kėngėtare,kurse cila ėshtė karriera juaj prapa skenės?

Pasion e kam Artin nė pėrgjithėsi.Kam ushtruar 7 vite nė Taekėondo, ku dhe mora rripin e zi.Mbasi qė erdha nė SH.B.A,vazhdova edhe 2 vite tė tjera nė kėtė sport,por ngarkesat e mėdha me shkollėn dhe muzikėn nuk me lejuan tė vazhdoj mė tutje.Megjithatė pėrpiqem qė ende tė jam aktive nė sport nė aerobi sepse e dua shumė.

Ēka ėshtė duke punuar Liria,aktualisht?

Posa kam pėrfunduar njė kėngė tė re,bėhet fjalė pėr njė kėngė burimore malėsore,“M’ka dhan baci dymbėdhjetė vjeēe”,qė ėshtė tipike e pastėr shqipėtare, pėrpunimin e sė cilės,dmth. orkestrimin e bėri vėllai im Luigj Dedvukaj,ku sė shpejti besoj se do tė realizoj edhe video-klipin e sajė.

A keni provuar tė merreni edhe me modelizėm,film apo ndonjė pasion tjetėr?

Kėtu janė mundėsit mė tė mira dhe njeriu mund tė arrij nė ēfarė do lėmi,vetėm duhet pak talent dhe shumė fat.Si amatore kam provuar edhe modėn edhe dramėn.Rastėsisht njė herė shkova me modelen Tiken (pėrndryshe Tika ėshtė vajza e tezės sime) tek agjencioni i saj dhe ata e pyetėn pėr mua se me cilėn shtėpi kam kontratė,unė qesha dhe u pėrgjigja qė s’jam modele.Ata me njė herė mė ofruan disa punė dhe unė me kėnaqėsi i pranova dhe thash pse jo tė provoj edhe kėtė lėmi tjetėr.Mbas kam marrė pjesė nė shumė sfilata mode,dua tė veēoj 2 vitet e fundit me radhė mora pjesė nė Couture Fashion Week nė NYC pėr dizajnerėn shqiptare Katėrina Bocci e para shqiptare qė arriti kėtė sukses nė Sh.B.A. Kam shumė kujtime tė bukura gjatė asaj periudhė dhe ndihem me fat qė mu dha rasti tė shkeli nė pistėn e modės nėpėr sfilita nė NYC, qė ėshtė ėndėrr e shumė vajzave.Kurse, si aktore kam pas raste mė herėt gjatė jetės nė Malėsi,kam aktruar disa rrole nė disa drama qė kanė qenė tė organizuara nga shoqata tė ndryshme kulturo-artistike.

Sot,femrat e shikojnė mashkullin mė shumė nė kokė,apo nė kėmbė?

Mendoj qė sot femrat mė shumė e shikojnė mashkullin nė buxhet (portofol) (qesh).Kjo krejt varet nga personi,s’janė tė gjitha femrat njėsoj, nuk mund tė jap pėrgjigje pėr tė tjerėt por,unė personalisht mendoj se femrat duhet tė vetėdijesohen qė mashkullit ta shikojnė pėrveē bukurisė edhe personalitetin,kjo ėshtė me rėndėsi dhe kryesorja qė ta shikojnė nė kokė.Ndiheni me fat qė jeni e bukur?

Ndihem me fat qė jam me shėndet tė mirė dhe kam jetėn e lumtur, bukuria ėshtė kalimtare,por qė ka rėndėsi estetike.Kombinimi i bukurisė sė brendshme me atė tė jashtme janė shumė me rėndėsi. Bukuria i ka pėrparėsitė e veta.

Sa harxhoni pėr dukjen tuaj?

I kushtoj kohė relative mesatare dhe rėndėsi dukjes,pamjes sime.Jam aktive dhe kjo me ndihmon ta ruaj pamjen fizike.Kam shumė kujdes dhe e zgjedh ushqimin pėr tė ngrėnė.Pėrpiqem tė jem e rregullt dhe tė ushtroj cardio kickboxing,fitness pilates and strictly strength. Poashtu veshjes,grimit,parukerisė etj.

Ēfarė shihni nė fillim te njė mashkull?

E thashė mė sipėr qė rėndėsinė e njė mashkulli e shikoj tė kombinuar nga te dy anėt shpirtėrore (nga koka) dhe pamjen fizike.Kėshtu njė personalitet tė kompletuar.

Ēfarė do tė doje qė njė mashkull tė vlerėsonte tek ti?

Besimin.Kjo ėshtė shumė me rėndėsi nė mes tė dashuruarve e sidomos nė mes ēifteve.

Prej ēfarė do tė hiqnit dorė pėr dashurinė?

Nuk e kam idenė.Jam mirė me dashurinė time.Shpresoj qė nuk mė jepet ky rast kurrė.

Keni qenė ndonjėherė nė siklet?

Ka pas raste qė kam qenė nė siklet,por jo nė ndonjė siklet tė rėndė. Dita qė jam nda nga familja ka qenė ditė e brengosur pėr mua.Nuk ėshtė kollaj t'ju kthesh shpinėn dhe tė marrėsh rrugėt e kurbetit.Mė mungon shumė familja edhe pse tė paktėn njė herė nė vjet bėjmė vizita.

Personi mė i afėrt tė cilit i rrėfehesh pėr gjithēka?

Bashkėshorti tim Makrut,ai ėshtė personi qė mė njeh mė sė miri pėrveē prindėrve.

Herėn e fundit qė je nervozuar apo mbajtur inat me dikė? Si ke vepruar?

Inat kurrė nuk kam mbajtur,kurse nervoz po!Ėshtė normale tė nervozohesh nga njė herė pėr ēfarė do rasti.Unė mė sė shumti nervozohem nė vetėn kur nuk i’a arrijė ndonjė qėllimi tė veēantė.E si veproj,nuk di as un varet prej situate,por gjithmonė pėrfundon me sukses.Megjithatė nervat e mia reagojnė shpejt si pa kontroll nė raste tė duhura.Por nuk zgjasin shume dhe qetėsohen.Dhurata apo surpriza mė e fundit qė ke bėrė,cila ėshtė?

I dua surprizat shume por nuk di ti bej.Dhurata e fundit qė kam bėrė ka qenė pėr vetėn time (qesh).Zakonisht dal nė shitore pėr shopping dhe pa patur qellim te blej dicka te vecante ndollė qė tė hasi nė njonji gjė qė mė tėrhjek vemėndjen dhe nuk dal dot nga shitorja pa e ble,si rast i fundit qė gjeta nje palė cizme tė modelit Prada me cmim te volitshėm edhe pse dimri iku mu duk se ma thirren emrin tim "Liria ty te kemi pritur" e une normal se i bleva edhe befasove vetin.I jap kujdes tė madh vetės dhe nuk e le gjatė pa befasi.

Udhėtimi mė i fundit?

- NYC

Ēka i porosisni tė rejat tona,si duhet tė sillen me rrethin dhe si duhet tė duken nė shoqėri?

E dua shumė rinin shqiptare.Jemi rinia pothuajse mė e bukur nė botė, meqenėse kam udhėtuar nėpėr vende tė ndryshme tė botės dhe sikur rininė tonė skam parė kund.Porosia ime do tė ishte,tė shkollohen sa mė shumė e tė jenė tė barabartė me rininė e botės sė civilizuar.Tė qėndroni si deri mė tani, mos u dorėzoni lehtė,ėndrrat qe keni mund tė realizohen,vetėm pėrkushtim e durim,tė jeni besnik e tė vėmendshėm dhe pa inat nė mes shoqėrisė.Jepni pėrkujdes tė madh shėndetit se ėshtė shumė me rėndėsi pėr dukjen tuaj.Gjithė tė mirat dhe suksese nė jetė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:10