Cheese cake

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Cheese cake

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/7/2011, 11:17

Cheese cake Images

Perberesit:
- 1 pako biskota digestive
- 1 filxhan arra ose bajame
- 1/2 pako gjalp
- 1 pako krem djathi(mascarpone)
- 1 filxhan qumesht panda(qumesht i embel dhe i trashe)
- 2 limona
- 1 vazo recel/marmelade luleshtrydhe ose fruta te pyllit

Pergatitja:

Ne rradhe te pare pergatisim bazen e embelsires.Ne mixer(blender) vendosim biskotat dhe arrat.Shkrijme gjalpin dhe e perziejme me biskotat dhe arrat e shtypura.Kete mase e shtrojme ne nje tepsi pyrex dhe e ngjeshim mire me dore, qe te formohet nje shtrese e njetrajtshme. Ne mixer rrahim kremin e djathit(mascarpone) me lekuren e grire te dy limonave dhe qumeshtin panda, derisa masa ta shtoje vellimin. Kremin e perftuar e shtojme mbi biskotat.Per te perftuar salcen qe do te hedhim mbi krem, hollojme recelin(marmeladen)me pak uje. Kete salce do ta hapim mbi shtresen e kremit te embelsires vetem pas nje ore, pasi ta kemi vendosur njehere embelsiren ne frigorifer qe te mpikset pak.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:25