Maskat pranverore pėr fytyrė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Maskat pranverore pėr fytyrė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/5/2009, 11:11Nė pranverė secilės lėkurė, pavarėsisht a ėshtė e yndyrshme, e thatė apo e pėrzier i duhet lagėshtia. Andaj duhet zgjedhur mjetet kozmetike qė hidratizojnė dhe ushqejnė.

Pėr lėkurė tė thatė: juve iu pėrgjigjen kremat dhe maskat me vitaminėn F. Vitaminėn F e pėrbėjnė acidet yndyrore qė organizmi fatkeqėsisht nuk i prodhon, ndėrsa mungesa e vitaminės F nė fytyrė dhe duar shihet pa llupė: lėkura thahet dhe qėrohet.

Pėr lėkurė tė yndyrshme: juve iu nevojitet kompleksi i tėrė i vitaminave –B, B1, B2, B5, B6, B12. ato rregullojnė procesin e sekretimit tė yndyrės. Preferohet qė nė etiketė tė shkruajė se krema pėrmban bakėr, magnez, mangan, kalcium dhe zink.

Pėr lėkurė tė vyshkur: juve iu nevojiten jashtė mase aminoacidet. Kur arrin nė qeliza, ato fillojnė tė sintetizojnė kolagjenin, albuminė qė e bėnė lėkurėn mė tė fortė dhe mė elastike. Ėshtė mirė qė nė pėrbėrje tė preparatit kozmetik tė jenė elastini dhe keratina.

Pėr lėkurė tė duhanpirėses: kėrkoni kozmetikė me bazė oksigjeni. Nė kėto preparate oksigjeni ėshtė prezent nė formė tė kompleksit peroksid. Ai ia siguron lėkurės oksigjenin dhe lagėshtin.

Pėr ēdo tip tė lėkurės: juve iu nevojitet kozmetika me citokine. Ky ėshtė njė drejtim i ri nė prodhimtarinė kozmetike.

Freskoni lėkurėn:

Kjo maskė vendoset nė tėrė fytyrėn apo vetėm nė pjesėn rreth syve. Preni disa tranguj shumė imėt. Nėse keni lėkurė tė thatė asaj mase shtoni 2 lugė tė madhe vaj ulliri (apo mė mirė vaj nga farat e rrushit). Nėse lėkura juaj ka shenja, pėrzieni trangujt me 1 lugė tė madhe ajkė. Vendosni masėn nė fytyrė, mbani 15 minuta dhe shpėrlajeni me ujė tė vakėt.

Kundėr qėrimit

Kjo ėshtė maskė pėr lėkurė e cila qėrohet shumė. Dy lugė tė madha me mjaltė ngrohni nė zjarr tė lehtė apo avull. Shtoni njė tė bardhė tė vezės dhe dy lugė vaj. Maska vendoset pėr 5 m minuta, shpėrlahet dhe vendoset pėrsėri 5 minuta. Do tė ishte mirė nėse e hiqni maskėn me pambuk nė lagur nė ēaj nga bliri.
Hiqni qafe njollat

Kjo maskė do t’iu ndihmojė kundėr njollave, pigmentimit tė ērregulluar dhe rrudhave. Lani mirė njė limon, dhe qėroni njė lugth tė madhe me kore tė tij, kėsaj i shtoni njė lugė me drithėra, njė tė kuq tė vezės, njė lugė tė vogėl mjaltė dhe njė lugė tė vogėl qumėsht. Bashkoni masėn dhe vendoseni nė fytyrė. Mbajeni pėr 10-15 minuta, pastaj shpėrlajeni.

Pėr lėkurė tė thatė

Kjo maskė ėshtė e pėrshtatshme sepse pėrmban njė rezervuar vitaminash, madje krejt tė freskėta. Bluani njė lugė tė vogėl me farė tė grurit dhe shtoni 2 lugė tė mėdha vaj ulliri. Me kujdes pėrzini masėn dhe mbajeni nė fytyrė 15-20 minuta. Shpėrlajeni me ujė tė vakėt.

Hekurosni rrudhat

Kjo maskė ndihmon qė tė ‘hekurosen’ rrudhat rreth syve dhe nė moment pėrmirėson ngjyrėn e lėkurės. Ėshtė e pėrshtatshme pėr ēdo tip tė lėkurės. Gjysmėn e njė bananeje shtypeni me lugė, shtoni njė lugė tė madhe tė ajkės sė ėmbėl me sa mė pak yndyrė dhe njė lugė tė vogėl mjaltė. Masėn pėrzieni mirė me mikser. Vendoseni nė fytyrė dhe nė gjoks, mbajeni 15-20 minuta dhe shpėrlajeni me ujė tė vakėt.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:47