Web-i dhe Google na dobesojne kujtesen

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Web-i dhe Google na dobesojne kujtesen

Mesazh nga Albatros prej 17/7/2011, 16:27

Google na bėn budallenj ose mė e pakta pa memorie duke dobėsuar aftėsitė tona natyrale pėr tė mbajtur mend informacione. Mundėsia pėr tė kėrkuar online, pėr tė gjetur nė Google apo nė motorė tė tjerė kėrkimi pėrgjigje tė mėnjėhershme pėr tė gjitha pyetjet tona, na ka bėrė dembel. Tani ėshtė interneti dhe kompjuteri qė janė bėrė memoria jonė e jashtme qė kujton pėr ne atė qė kemi pushuar sė memorizuari. Pėrfundimin e ka bėrė tė ditur njė kėrkim nė revistėn “Science” nga Betsy Sparrow i Columbia University tė New York. Interneti shpjegon Sparrow ėshtė bėrė pėr ne njė bankė qė memorizon informacione qė ne mund t’i gjejmė kur duam pa e pasur tė nevojshme t’i memorizojmė nė tru.    Ora ėshtė 19/6/2019, 11:38