Torte me arra

Share
avatar
Moza
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
<b>Votat</b> Votat : 17
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

Buzqeshje Torte me arra

Mesazh nga Moza prej 2/5/2009, 20:54

Tortė me arra:
Perbersit per patishpan
¤ 10 vezė
¤ 10 lugė sheqer
¤ 10 lugė arra tė bluara
¤ 8 lugė miell.

Kremi:
¤ 200 gr gjalpė tė zbutu
¤ 3 vezė
¤ 1 filgjan kafeje qumėsht
¤ 250 gr arra tė bluara
¤ 3 lugė miell
¤ 1/4 lit. qumėsht
¤ 1/4 kg sheqer
¤ lėng portokalli
¤ pak rume (mund edhe mos ti hedhesh rum fare)

Tunden te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Vecan duhet te tunden te bardhat e vezėve gjersa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj masa i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lėvorja e limonit e kaluar ne rend.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase e njėllojt,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre dhe tė permillur.Futet nė furrė tė nxehte me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr t'u pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur gjersa tė ftohet.
Patishpani pritet horizontalisht ne tri pjese.(ose nga brumi i pėrgatitur pėrgatiten 3 kore patishpani)

Nė fillim duhet tundur 200 gr gjalp,pastaj i shtohen 3 tė verdhe tė vezėve.1 filgjanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden gjersa masa tė trashet.
Vecan zihet kremi me1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes gjersa perzierja te behet homogjene.Koret e prera sperkaten me lėng portokalli dhe rum(nese deshironi),pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hishen vetėm arra tė bluara.Pasi te fotohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara.
Nese keni dicka te pa kjart me pyetni se une e kam pergatit kete disa here

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:19