Si te heqim yndyren nga floket!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si te heqim yndyren nga floket!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/7/2011, 15:20Pse behen floket me yndyre? Ja disa menyra per ta shmangur kete.

Floket behen te yndyrshem si pasoje e nje crregullimi te gjendrave dhjamore. Ato sekretojnė gjiihmone dhe me shume yndyre e cila del ne sipėrfaqe te kokes dhe per pasoje rrenja e flokut shkelqen.

Nese “vaji” i ben floket edhe me te bukur dhe ju jep shkelqim, kur eshte me teprice kthehet ne nje bezdisje.

I kujt eshte faji?
· Trashegimia: njeri nga prinderit tuaj duhet t’i kete floket te yndyrshem
· Nje problem endokrinik: Nje sekretim i tepert i hormoneve mashkullore
· Ushqimi: abuzimi me yndryrnat dhe sheqerin
· Disa probleme shendetesore: kapsllėku, obeziteti, probleme me melcine
· Stresi: nje tronditje emocionale pėrshpejton sekretimin e yndyres
· Shampot e papėrshtatshme: cilėsi e dobet ose keqpėrdorim

Si te shpetojme nga yndyra e flokeve
· Permiresoni shėndetin tuaj te pergjithshem. Ushqehuni ne menyre te ekuilibruar (shmangni yndyrnat dhe dhjamrat e kafsheve) dhe pėrdorni ushqime qe ju ndihmojne per floket
· Oksigjenoni lekuren e kokes dhe ferkojeni ate me locione per floke te thate per te stimuluar kapilaret dhe per te hequr yndyren
· Pastroni floket. Perdorni rregullisht nje maske kunder yndyres ne te gjithe rrenjen e flokut. Lani floket me substanca pa ion sa me shume te jete e mundur. ikub.alE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:09