Europa dhe plazhet ku behet qejf

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Europa dhe plazhet ku behet qejf

Mesazh nga Albatros prej 14/7/2011, 23:35

Muzikė, ritme tė ēmendura dhe shumė sensualitet. Kėta janė pėrbėrėsit e pamungueshėm tė “beach party”, festat popullore nė plazh qė i bėjnė ēdo vit e mė tė nxehta pushimet e tė rinjve europianė. Edhe kėtė vit sajti online i revistės “Times” nė Londėr ka bėrė klasifikimin e 10 festave mė tė mira tė organizuara nė kontinentin e vjetėr gjatė periudhės sė verės dhe plazhit. Nė dhjetėshe, nė krahasim me vitin e shkuar, janė vetėm tre tė rikonfirmuar dhe shtatė hyrje tė reja, ndėrkohė qė janė pėrjashtuar disa vende kult si Biarritz dhe Mykonos. Nė fund, si gjithmonė, tė gjitha festat u premtojnė tė gjithė atyre qė kanė dėshirė tė argėtohen, net tė zjarrta dhe transgresive deri nė orėt e para tė mėngjesit.

Festat nė plazh

“Turquoise” nė Rimini ėshtė klubi mė i madh italian nė plazh qė shtrihet pėrgjatė bregdetit nė njė sipėrfaqe prej 12 mijė metrash katrorė. Gjatė ditės “Turquoise” ėshtė njė stabiliment madhėshtor detar qė nuk frekuentohet vetėm nga tė rinjtė, por edhe nga njė numėr i madh familjarėsh. Ashtu siē shkruhet edhe nė faqen e internetit tė kėtij stabilimenti, festat nisin me fillimin e natės, kur stafi u ofron tė pranishmėve pije dhe kokteje tė ndryshme pėr t’u shijuar pėrgjatė bregut tė detit. Mė vonė festa zhvillohet me dixhej ndėrkombėtarė dhe njė numėr tė madh VIP-ash qė mbushin plot e pėrlot tri baret e diskotekės. Por kush dėshiron tė kalojė njė mbrėmje romantike nuk duhet tė shqetėsohet: nė plazh gjen edhe njė restorant tė qetė me qirinj dhe dhoma private. Pasi kalojmė Alpet, i drejtohemi Hosseger, atdheu i sėrfistėve francezė. Kėtu nė darkė ata qė pėlqejnė “jetėn e ėmbėl” i gjen nė "Dick’s Sand Bar", lokal qė qėndron hapur deri vonė ēdo natė vere.

Deti i Zi nė Turqi dhe festat spanjolle

Zhvendosemi nė plazhet e Turkbukut, njė plazh i vogėl peshkatarėsh nė brigjet jugore tė gadishullit tė Bodrumit nė Turqi, dhe kėtu do tė zbuloni njė “Sant Tropez” tė vogėl. Nė ndryshim nga lokaliteti i famshėm francez, kėtu ēmimet nuk janė marramendėse, pavarėsisht luksit dhe numrit tė madh tė jahteve qė popullojnė portin. E vogėl, e kėndshme dhe shumė pak e njohur, Turkbuku ėshtė me tė vėrtetė magjik. Festat popullore nė plazh organizohen nga e famshmja “Mio beach”, nga i sofistikuari

"Maki beach bar" dhe nga "Na Na beach club": kėtu klientėt shtrihen nė shtretėr tė rehatshėm tė bardhė dhe admirojnė bukurinė marramendėse tė Detit tė Zi. Nė dhjetėshe njė vend nderi i takon edhe plazhit tė Ibizas, qė pėr shumė vite ėshtė atdheu i festave europiane. “Times” konfirmon plazhin e famshėm "Playa d’en Bossa", ku gjenden klubet e natės mė tė famshme nė botė, si

"Bora Bora beach club" ose festat nė plazh tė organizuara nga Sands dhe Ushuaia. Sipas sė pėrditshmes londineze, nė kėtė tė fundit mund tė shijohet edhe njė ushqim i mrekullueshėm qė serviret gjithmonė nga baristė tė qeshur dhe plot standarde. Le tė qėndrojmė akoma nė ishujt Baleari, por zhvendosemi nė “Palma de maiorca”, ku gjendet njė lokal seksi dhe transgresiv "Nassau beach club". Festa nė plazh nis pasditeve me muzikėn house dhe njė atmosferė shumė qetėsuese. Gjithmonė nė Spanjė, e veēantė pėr rėrėn e saj tė artė ėshtė plazhi "La Malvarrosa" i Valencias: kėtu dashamirėsit e parė tė jetės sė natės shfaqen rreth mesnatės dhe kthehen nė shtėpi jo mė parė se ora tetė e mėngjesit. Atmosfera mė spektakolare, sipas “Times”, pėrjetohet nė lokalin “Monocle”, ndėrsa nė plazh tė rinjtė “shkallojnė” duke kėrcyer muzikė me ritme tė zjarrta.

Bukuritė e Europės Veriore

Veriu i Europės nuk duket pas pjesės latine tė kontinentit, madje edhe kėtė verė paraqitet denjėsisht nė listėn e plazheve qė ofrojnė festa tė zjarrta kėtė periudhė. Vendi i parė nė Europėn e Veriut i pranishėm nė klasifikim ėshtė ai i qytezės sė Bloemendaal aan Zee, qė gjendet edhe nė listėn e vitit tė kaluar tė “Times”-it. Ky vend, qė dikur ishte njė fshat i vogėl peshkatarėsh, tashmė ėshtė bėrė qendra e njė prej vendeve mė tė bukura, mė nė modė dhe mė tė populluara tė Holandės. “Republiek” ėshtė njė klub qė siguron muzikė dhe transgresion deri nė agim. Zhvendosemi nė Tylosand, njė fshat afėr Halmstad mbi bregun perėndimor tė Suedisė, ku gjen njė jetė nate tė zjarrtė. Nė plazhin e hotel “Tylosand” nė mėngjes mund tė ēlodhesh, ndėrsa mbrėmjeve festat janė tė zakonshme. Gjithmonė nė Europėn Veriore nė plazhet uellsiane tė Llangennith gjejmė "Kings Head", ku organizohen kėrcime transgresive, ndėrsa sėrfistėt shpesh nudo kalojnė dallgėt nė netėt me hėnė tė plotė. Sėrfistėt nordikė dhe dashamirėsit e birrės gjenden edhe nė plazhet e “Croyde”, nė Kontenė e Devonit nė Angli. Kėtu lokali mbi plazh mė i madh dhe mė i bukuri ėshtė "The Thatch", ndėrsa muzika rege ėshtė e “institucionalizuar”.

Shėrbimet qė ofrohen

Pėrveē librave, muzikės dhe lojėrave, nė vende tė caktuara tė kėtyre plazheve vihen ekrane tė mėdha, duke u krijuar mundėsi njerėzve qė, pa u larguar nga plazhi, tė mund tė shohin edhe aktivitetet mė tė rėndėsishme sportive, apo programet e preferuara. Televizori nė plazh po bėhet njė nevojė e pashmangshme. Por iniciativat nuk pėrfundojnė kėtu: nė fakt, nė ēadėr ėshtė e mundur qė tė lidhesh me internetin pėr tė kontrolluar postėn tėnde elektronike ose tė “lundrosh” nė sajtet e ndryshme tė tij, pa e prishur fare rehatinė. Ndėr tė tjera, sot mund tė gjenden edhe krevate me mbajtėse celulari, qė tė japin mundėsinė pėr ta karikuar atė nėn ēadėr. Pastaj, ka edhe tė reja nga mė tė ēuditshmet, siē janė ēadrat pėr duhanpirėsit, tė cilat u krijojnė mundėsi plazhistėve pėr tė pirė duhan, pa i shqetėsuar aspak tė tjerėt pėrreth. Ndėr shėrbimet mė tė kėrkuara janė edhe aktivitetet qė u kushtohen fėmijėve dhe nė veēanti tė sapolindurve. Vende pėr t’u ndėrruar pampersat, pėr tė ngrohur ushqimet, duke i ndihmuar nė kėtė mėnyrė nėnat pėr pushime tė rehatshme. Nėn ēadėr mund tė gjenden gjithashtu edhe krevate tė pėrshtatshme pėr gjumin e fėmijėve. Shėrbimet qė synojnė tė tėrheqin klientelėn nė moshė tė re janė sidomos ato qė bazohen te sporti, si pėr shembull, futbolli nė rėrė dhe te teknologjia, si lidhjet me internet, porositė me anė tė njė SMS-je apo lojėrat e ndryshme me kompjuter. Pėrveē sporteve klasike nė rėrė, gjithmonė e mė tė kėrkuara janė disiplinat e reja tė sportit si: sėrfi, uind sėrfi, ecja nordike dhe lloje tė tjera sportesh.


    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:25