Kanelonia (makarona me mbushje)

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Kanelonia (makarona me mbushje)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/7/2011, 11:58

Kanelonia (makarona me mbushje) Images

Perberesit:

- 1 pako makarona 250gr,
- kima derri dhe vici bashke,
- nje qep,
- 2 domate,
- 1/5 gote vere te bardhe,
- pak kanell,
- djath te grir,
- kripe, piper.

Per salcen: Pasta 500gr, 1 thelpi hudher, 1 luge gjelle sheqer, 3 luge gjelle gjalp, 4 luge salce te bardhe(beshamel) kripe e piper.

Pergatitja:
Marrim qepen e grijm imet e hedhim ne yndyren e djegur pastaj shtojme kimane, e skuqim pak dhe e shuajme me vere te bardhe. Shtojme kanell krip dhe piper dhe 2 domatet e qeruara dhe te grira holle.E leme te zieje ne zjarr te ngadalte per 40min.E heqim nga zjarri gjithnje me kapak mbuluar dhe gjysme se ftohuri shtojme djathin e grire e perziejme mire dhe fillojme te mbushim kaneloniat te cilat duhet te mbushen dhe te vihen ngjeshur ne tave pa lene vend . Pasi i mbushim pergatisim salcen .Shkrijm gjalpin hudren e grijm ne rende dhe e shtojme ne tigan pastaj shtojm pasten kripe piper.Ne tave kaneloniat i mbulojme me uje pastaj ju shtojme salcen e cila duhet te perhapet gjithkund dhe ne fund shtohen 4 luge salce e bardhe . Taven e mbeshtjellim me leter alumin qe te mos marri ajer dhe e veme ne furre per 40 min ne 200 grade .Heqim letren e aluminit por e leme edhe 10 min ne furre qe ta pije mire lengun.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:25