Thonjte: nje menyre e mire per te kuptuar gjendjen tone shendetesore

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Thonjte: nje menyre e mire per te kuptuar gjendjen tone shendetesore

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/7/2011, 00:47Flisni me nje mjek sapo vini re qe dicka nuk shkon mire me thonjte tuaj

Sapo te shikoni nje ndryshim te ngjyres apo te formes se thonjve konsultohuni me nje mjek


Studimet e fundit tregojne se thonjte reflektojne shėndetin tone te brendshem. Ato sherbejne si nje pasqyre per te diagnostikuar dhe per te identifikuar disa semundeje te rrezikshme sic jane: diabeti apo sėmundjet e zemres. Per kete arsye ekspertet rekomandojne qe sapo te verehet nje ndryshim i formes apo i ngjyres se thonjve, sic jane njollat kafe, zverdhja, renia e lekures, mosrritja e thonjve, plasaritjet, gjakosjet, demtimet e aneve te thonjve, etj te kontaktohet nje mjek. Te gjitha keto shenja tregojne qe dicka nuk shkon mire dhe paralajmerojne nje sėmundjeje te mundshme.

Shembulli me i zakonshem eshte heqja e lekures anash thoit (onikoliza). Kjo eshte nje shenje qe tregon nje rrezik hipotiroideje, anemie, kancer gjiri apo diabeti. Nga ana tjeter, renia e thoit mund te jete nje sinjal per te kuptuar semundje te tjera sic eshte stresi i tepruar, pneumonia, nje reaksion i mundshem nga medikamentet, etj.

Cfare tregojne problemet e thonjve

· Nese thonjte behen shume te lakuar dhe ngrihen ne maje kjo mund te tregoje mungese hekuri apo anemi, nje semundje kardiake, hipotiroide apo mund te jete dhe nje shenje kequshqyerje

· Nese ka gjakrrjedhje nga thonjte do te thote qe ka nje mundesi nga 10 deri 20% te kete nje traume te brendshme

· Nese kemi nje pėrkulje te madhe te thonjve te shoqeruar me shkeputje te lekures apo enjtje perreth dores (e njohur me emrin clubbing) mund te behet fjale per semundje sistematike sic eshte: mosfunksionimi i mire i mushkėrive, i zemres, veshkave dhe melcise

· Vijat e bardhe mbi thonj mund te tregojne nje efekt anesor te medikamenteve qe merrni, mund te tregojne crregullime metabolike, tumore, semundje infektive (sic eshte tuberkulozi) por edhe japin shenjat e para te sėmundjeve kardiovaskulare dhe problemeve me veshkat

· Nje shirit ne fund te thoit mund te jete tregues i nje cirroze apo i nje pamjafueshmerie kardiake

· Kur thonjte zverdhen, keputen shpejt dhe nuk rriten ka mundesi te lindin probleme me azmen, bronkitin kronik apo tuberkulozin

· Fatkeqėsisht njollat e zeza mbi thonj jane shenjat me te rrezikshme. Shpesh ato tregojne nje melanome malinje te thoit (lloj tumori i thoit).

[font=Arial]Pra si pėrfundim mund te themi qe duke kontrolluar shpesh thonjte mund ta kapim ne kohe nje semundje te brendshme te trupit tone. Por kujdes, vetem mjeku mund te beje diagnostikimin e kėsaj sėmundjeje. ikub.alE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:38