Tortė me arra

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tortė me arra

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/7/2011, 23:21

Tortė me arra Images

Perbersit:
- 10 vezė
- 10 lugė sheqer
- 10 lugė arra tė bluara
- 8 lugė miell.

Kremi:
- 200 gr gjalpė tė zbutur
- 3 vezė
- 1 filxhan kafeje qumėsht
- 250 gr arra tė bluara
- 3 lugė miell
- 1/4 lit. qumėsht
- 1/4 kg sheqer
- lėng portokalli
- pak rum

Pergatitja:

Rrihni te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Rihni vec te bardhat e vezėve derisa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj mase i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lekura e limonit e kaluar ne rende.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase homogjene,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre.Futet nė furrė me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr t’u pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur derisa tė ftohet.Pandispanja pritet horizontalisht ne tri pjese.

Nė fillim rrihni 200 gr gjalp,duke i shtuar 3 tė verdha e vezėve.1 filxhanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden derisa masa tė trashet. Vecant zihet kremi me 1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes derisa perzierja te behet homogjene.

Koret e prera sperkaten me lėng portokalli dhe rum(nese deshironi),pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hidhen vetėm arra tė bluara.Pasi te ftohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:16