Te kundertat terhiqen...apo jo...

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Te kundertat terhiqen...apo jo...

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/5/2011, 20:08Ne dashuri cdo gje eshte e lejueshme. Ose te pakten pothuaj cdo gje, por rregulla te shkruara, per fat te mire, nuk ekzistojne mbi kete argument.

Veshtire te kuptohet se cfare e shkakton ndjenjen, e pamundur te vendosesh se me ke te dashurohesh, e bukur eshte ndjenja kur erosi perpine jeten tone. Jane te shumta proverbat qe i drejtohen dashurise, dhe do ta keni degjuar shprehjen " te kundertat terhiqen". Por eshte e vertet?

Fillon cdo gje si nje loje, nje shkembim shikimesh, nje buzeqeshje miqesore dhe zjarri shperthen brenda nesh. Zakonisht eshte terheqja qe ndjejme te na behet padrone ne periudhen e pare, nje pasion djeges veshtire per tu permbajtur, digjemi nga deshira per te njohur jeten atij personi qe u fut ne jeten tone, kuriozitet i cili mesohet vetem me kalimin e kohes. Pas shume puthjesh dhe perqafimesh, jo te gjithe dalin fitimtar, verejme se diferencat jane te shumta dhe kuptojme se mbase nuk ja vlen as te gjejme nje pike te perbashket, pasi jane shume te ndryshme menyrat e te shikuarit apo te menduarit. Por nuk eshte thene se te kundertat terhiqen? Pas pasionit, shtyhen nese nuk gjejme menyren e duhur per tu kombinuar. Kur shikojme nje person, automatikisht fillojme te ndjejme interes nese eshte shume ndryshe nga ne, per shume arsye, por mbi te gjitha sepse na tregon dicka, per ne te panjohur, nje te re ne historine e tij, personalitetin e tij intrigues, nje bote e cila nuk na perket dhe jemi te interesuara ta njohim. Eshte zbavitese, dhe intelektualisht stimuluese, te flasesh dhe te ndash eksperiencat, te perballesh me argumente dhe te zbulosh se ka nje pike mbi te cilen mund te reflektosh, por eshte e vertet, se mirekuptimi qe eshte ne fillim fillon te shuhet. Per rregulla universale, ska gjurme, por eshte interesant fakti te meditosh mbi kete "moto" dhe te kuptosh sesi shpesh dhe me kenaqesi, ndikohemi nga veshterisia e pare. Me vullnet, mund te kalosh cdo lloj veshtiresie, nese dashuria eshte e forte nuk duhet te kete shume dyshime. Kjo detyre eshte e veshtire dhe kerkon shpesh impenjim, por eshte per tu theksuar se dy persona qe kane aspirime dhe enderra te perbashketa, ndjehemi me afer, dhe na lehteson te ndajme pasionet tona me dike qe e vlereson njesoj. Burimi ... Ikub.al

Ju si mendoni? Te kundertat terhiqen...apo jo?E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
shefijem
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 05/06/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4
<b>Votat</b> Votat : 1

Buzqeshje Re: Te kundertat terhiqen...apo jo...

Mesazh nga shefijem prej 5/6/2011, 01:57

Ne fillim te nje lidhjeje ngaterrohet pelqimi me dashurine, dhe me kalimin e kohes ngaterrohet dashuria me fiksimin...
Nese nje njeriu i thuhet qe petullat, byreku dhe bakllavaja behen me brum, por nuk i tregohet se si pergatitet brumi i sejciles, ai nuk ka mudnesi qe te na ushqeje neve kur duam me petulla e kur duam me byrek e kur duam me bakllava, por do sajoj nje brum dhe sa here ti kerkohet njera nga ato me lart ai do sjelle brumin, duke menduar se ai po sherben ne menyre perfekte...

Keshtu ndodh edhe me ndjenjat, dhe me ato cfare ndjenjat ushqejne dike tjeter. Nje njeri mund te mendoje se ai po dashuron, por mbase ai thjesht vetem e pelqen, ose nje njeri nuk mundet te heq dore nga dikush sepse mendon se e dashuron, ne fakt ai mbase thjesht eshte fiksuar...
dashuria ka recete te ndryshme nga pelqimi apo fiksimi, ashtu sic ka brumi i bakllavase recete te ndryshme nga brumi i byrekut apo i petullave.
Te dashurosh eshte gje e rralle, por te mos flasesh kot pa njohur dashurine eshte akoma me e rralle...
▌Shkurt me nje fjale, te kundertat terhiqen apo shtyhen eshte ligj fizike, jo ligj metafizike...▌ FLM...!!!

    Ora ėshtė 23/6/2018, 10:09