Dashuria, shqisa e gjashtė

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria, shqisa e gjashtė

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/5/2011, 23:27Sa herė e ndjejmė se ēfarė provon dikush tjetėr, edhe pse mund tė jetė shumė larg, ndjejmė njė emocion ose njė gjendje shpirtėrore tė njėjtė me atė qė ndjen personi qė dashurojmė.

Dashuria ėshtė magjike, krijon situata tė ndjeshmėrisė me tė vėrtetė tė ēuditshme. Sa herė e ndjejmė se ēfarė provon dikush tjetėr, edhe pse mund tė jetė shumė larg, ndjejmė njė emocion ose njė gjendje shpirtėrore tė njėjtė me atė qė ndjen personi qė dashurojmė.

Gjithsesi, e gjithė kjo ėshtė shpjeguar nga njė kėrkim shkencor, pėr pesė vjet me radhė neuro-shkencėtarėt e Universitetit Teknologjik tė Sidnej, Australi, kanė regjistruar me sensor aktiv trurin e rreth 30 personave tė rritur, nga mosha 21 deri nė 65 vjeēar, gjatė takimeve me psikoterapisė pėr ēifte dhe individ pėr rreth 180 orė analizė. Rezultati, shqisa e gjashtė ekziston.

Tė dhėnat ishim shumė tė plota dhe interesante. Tė tjera elektroda janė pozicionuar nė kokėn e pacientėve pėr tė monitoruar zonat e valėve tė trurit tė tyre, ėshtė pėrdoruar edhe elektrokardiogrami pėr tė ndjekur lėvizjet e zemrės, edhe njė aparat i veēantė i bashkangjitur nė gisht qė regjistronte ndryshimet nė nivelin e epidermės.

Testet treguan se nė ēiftet e dashuruara mes tyre, u gjurmuan lėvizje neuronesh tė zonave tė trurit duke u pėrputhur me njėri-tjetrin. Pro tė tjera gjurmė pėrfundonin nė marrėdhėnien e veēantė qė zbuloheshin gjatė analizave me psikoterapistin, kur pacienti, gjatė analizave, shpesh vėrehej edhe njė mbivendosje tė marrėdhėnieve mes ēiftit, pasi arrihej njė shkallė mė e mirė intimiteti mes tyre. Me fjalė tė tjera, ndoshta pikėrisht kėtu mund tė gjendet edhe sekreti i njė dashurie tė madhe dhe afatgjate. Por ēfarė sjellė kjo mbivendosje e ndjenjave?

Njerėzit pėrpiqen tė duken njėsoj dhe regjistrohen ndryshime nė sjellje dhe nė fizik. Sa herė na ka ndodhur edhe ne tė shohim dy njerėz, ndoshta tė bashkuar nė jetė, qė flasin nė tė njėjtėn mėnyrė, kanė tė njėjta shije dhe pėrdorin pėrshtypje me tė vėrtetė tė ngjashme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/10/2018, 10:30