Trėndafilat e bardhė

  Share

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:16

  First topic message reminder :

  Trėndafilat e bardhė

  Ajo
  leter kish afro tridhjete faqe, te shkruara me nxitim, me nje shkrim te
  shqetesuar gruaje dhe dukej me teper nje doreshkrim, sesa nje leter. Padashur ai
  preku edhe nje here zarfin se mos kish mbetur ne te ndonje leter percjellese.
  Por zarfi ishte bosh dhe, po ashtu sikur edhe faqet, s“kishte adrese te
  derguesit dhe as nenshkrim. “Ēudi!”- mendoi ai dhe mori serish letren ne dore.
  ”Ty, qe s“me ke njohur kurre!”, ishte shenuar siper fare, a si thirrje, a
  si titull… Habia iu shtua: valle, ajo leter i drejtohej atij apo ndonje njeriu
  te imagjinuar? Pernjeheresh iu zgjua kurreshtja dhe vazhdoi te
  lexoje:

  ***

  "Dje me vdiq femija- tri dite e tri net luftova me
  vdekjen per te shpetuar kete krijese te vogel e te njome, dyzet ore qendrova
  prane krevatit te tij, ndersa gripi ia dritheronte nder ethe te zjarrta trupin e
  gjore. I vura pece te ftohta mbi ballin e zhuritur, ia shtrengova dite e nate
  doēkat e shqetesuara,perpelitese. Naten e trete nuk munda me dhe u dorezova.
  Syte m“u mbyllen pa e kuptuar. Tri a kater ore fjeta mbi karrigen e forte dhe,
  nderkaq, ate ma kish rrembyer vdekja. Tani ai qendron shtrire atje, i embli, i
  mjeri djale… atje, ne krevatin e tij te ngushte feminor, po ashtu siē ishte
  gjalle, vetem syte ia kane mbyllur, ata syte e zgjuar e te zinje, duart ia kane
  kryqezuar mbi kemishen e bardhe. Une s“guxoj t“i hedhe syte andej , s“guxoj te
  leviz, sepse, mbi fytyren e tij dhe mbi gojen e kyēur rreshqasin hije, dhe
  pastaj duket sikur i levize tiparet dhe une do te kuptoj qe s ka vdekur, qe do
  te zgjohet perseri dhe me zerin e tij tingellues do te me thote diēka feminore,
  diēka te embel. Por une e di: ai ka vdekur. Nuk dua te veshtroj me andej, per te
  mos shpresuar edhe nje here, per te mos u genjyer edhe nje here. Une e di, e di
  qe dje me vdiq femija-tani vetem ty te kam ne bote, vetem ty, qe s“di asgje per
  mua: ty, qe nderkohe zbavitesh dhe merresh me njerez ose me sende qe te
  rrethojne. Vetem ty, qe s“me ke njohur kurre dhe qe gjithemone te kam
  dashuruar…

  Tani ndeza qiririn e peste dhe e vendosa ketu, ne kete tryeze,
  mbi te cilen po te shkruaj-sepse une s`mund te qendroj fillikat vetem me femijen
  tim te vdekur, pa e zbrazur zemren! Dhe kujt, perveē teje, mund t“i flisja ne
  kete ore te llahtarshme? Vetem ty, se ti dhe tani, si gjithemone, je per mua
  gjithēka! Ndoshta s“do te mund te flas fare qarte me ty, ndoshta ti s“do te me
  kuptosh – oh, koken e kam te rende, gjaku me levrin nder temtha, me vjen sikur
  me bien me ēekiē, dhe gjymtyret me dhembin shume. Me duket se me kane zene
  ethet, ndoshta me ka mberthyer edhe gripi, i cili tani po troket shtepi me
  shtepi. Dhe kjo do te ishte nje gje e mire, se pastaj do te perfundoja si femija
  im dhe s“do te kisha nevoje te ve dore mbi vete. Ngandonjehere me erren syte,
  ndoshta s“do te mundem as ta perfundoj kete leter - por une dua t`i mbledh te
  gjitha forcat e mia, per te folur nje here, vetem kete here me ty, me ty i
  dashur, qe s'me ke njohur kurre!...

  __________________

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:26

  Dje vdiq femija yne - ti s“e ke njohur kurre. Asnjehere, as edhe ne ndonje takim te rastit, kjo krijese e vogel dhe e njome, krijesa jote, s“e ka ndeshur veshtrimin tend. Me lindjen e ketij femije, per shume kohe, une u fsheha nga ti; malli per ty tani me dhimbte me pak, bile me dukej se te dashuroja me nje pasion me te heshtur - te pakten nuk vuaja aq shume nga dashuria ime, qekur m“u dhurua ky femije. Une nuk desha ta ndaj veten ndermjet teje dhe atij; keshtu qe nuk t“u fala ty, te lumturit, ty, qe jetoje larg meje – porse iu fala kesaj femije, qe kish nevoje per mua, qe duhej ta ushqeja, qe mund ta puthja e qe mund ta perqafoja kur te doja. Me dukej sikur kisha shpetuar nga shqetesimi, nga fatthena ime, nepermjet kesaj krijese tjeter, qe te zevendesonte dhe e cila ishte me te vertete imja.

  Ralle, shume rralle me fluturonin mendimet drejt shtepise tende. Vetem nje gje beja kesaj kohe: gjithmone per ditelindjen tende te dergoja nje buqete trendafilash te bardhe, si ato qe m“i fale ti atehere, pas nates sone te pare dashurore. Valle, gjate ketyre dhjete- njembedhjete vjeteve, a e ke pyetur ndonjehere veten, se kush t“i dergonte? A e ke kujtuar ate, se ciles ia pate dhuruar trendafilat e bardhe? Une s“e di dhe as qe do ta marr vesh pergjigjen tende. Vetem te t“i zgjasja nga erresira, vetem nje here ne vit te arrija qe te lulezonte kujtimi i asaj ore – kjo me mjaftonte!

  Ti kurre s“e pate njohur femijen tone te mjere – sot po pendohem qe ta fsheha, sepse ti do ta kishe dashur. Ti kurre s“e ke njohur djalin e gjore, kurre s“e ke pare te qeshe, kur i ngrinte me ngadale qepallat dhe me syte e tij te zinj e te zgjuar – me syte e tu - hidhte nje drite te ēelet e gazmore mbi mua, mbi te gjithe boten. Ah, ai ishte aq i mire dhe aq i lumtur: e gjithe thjeshtesia e qenies tende ishte perseritur ne te ne nje menyre femijerore, ne te ishte lindur po ajo fantazia jote e rrembyer dhe e paqete, e trazuar: ore me radhe ai mund te zbavitej i shkujdesur me sendet qe pelqente me teper, po ashtu siē zbavitesh ti me jeten; dhe pastaj mund te qendronte perseri ore me radhe, serioz e me vetulla te ngritura, perpara librave te tij. Ai nisi te te ngjante gjithmone e me teper; edhe tek ai filloi te zhvillohej qarte po ai dyzim i seriozitetit dhe i shkujdesjes qe ke ti dhe, sa me teper qe te afrohej ty, aq me fort e doja. Mesonte mire, fliste lezetshem, fletoret e tij ishin me te pastertat e klases - dhe ishte shume i kendeshem dhe elegant me pantallonat prej kadifeje te zeze dhe me ate bluzen e bardhe marinarēe. Gjithmone, kudo qe shkonte, ishte me eleganti, me sqimtari nga te gjithe. Kur shkoja me te ne plash, grate ndalonin dhe ia ledhatonin floket e gjate e te verdhe, njerezit kthenin kokat te mahnitur dhe e kundronin. Ai ishte aq i bukur, aq fin, aq i embel: vitin e kaluar, hyri ne internat, mbante nje uniforme dhe nje shpate te vogel dhe dukej porsi nje pazh i shekullit XVIII.- e tani ai i gjore qe shtrihet atje me buze te zbehta e me duar te kryqezuara, nuk ka asgje sendi mbi trup, perveē kemishezes se tij...

  Por ti do te me pyesesh, ndoshta, se si munda ta rris kete femije me kete mireqenie, se si arrita t“ia siguroj ate jete aq te rehatshme e gazmore te shtresave te kamura. I dashur, une po flas nga erresira; nuk me vjen turp e do te ta them, por mos u tremb, i dashur, une shitesha. Ne te vertete nuk u bera si ato qe quhen vajza rrugesh, nuk u bera nje prostitute, por prap e shisja veten. Pata miq te pasur, dashnore te kamur; ne fillim i kerkoja une ata, e pastaj me kerkonin ata mua, sepse une isha – a e ke vene re, valle, ndonjehere - shume e bukur. Secili, qe i jepesha, niste te me dashuronte; te gjithe me ishin mirenjohes, te gjithe vareshin pas meje, te gjithe me dashuronin –
  vetem ti jo, vetem ti jo, i dashuri im!...

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:27

  A po me perbuz tani qe po te zbuloj se e kam
  shitur veten? Jo, e di qe ti s“me perbuz, e di qe ti i kupton te gjitha e se do
  ta kuptosh edhe qe une e bera kete vetem per ty, per “unin” tjeter tendin, per
  femijen tend. Atehere, ne ate salle te klinikes, e kisha prekur me dore tmerrin
  e varferise; e dija, qe ne kete bote viktime eshte gjithmone i varferi, i
  shtypuri, i poshteruari dhe, per asnje ēmim, nuk desha qe femija yt, femija yt
  gazmor e i bukur, te rritej atje poshte ne llum, ne erresiren shtypese te
  rruges, ne ajrin e helmuar te ndonje bodrumi. Goja e tij e vogel s“duhej te
  mesonte gjuhen e kanaleve, trupi i tij i bardhe s“ duhej t“i njihte rrobat e
  leckosura e te pista te mjerimit – femija yt duhej t“i kishte te gjitha, te
  gjithe pasurine, te gjitha lehtesite e botes; ai duhej te ngrihej deri te ti, te
  sfera e jetes sate…

  Prandaj, vetem per kete, i dashuri im, u shita. Ky
  s“ishte ndonje therorizim per mua, sepse ēfare quhet ne pergjithesi nder dhe
  turp, per mua ishte e pakuptimte: ti s“me dashuroje, ti, i vetmi te cilit i
  perkiste trupi im; prandaj s“me interesonte fare se ē“do te ngjiste me trupin
  tim. Edhe ledhatimet e burrave, bile edhe ndjenjat e tyre me te thella, s“me
  preknin aspak, megjithese disa prej tyre me duhej t“i nderoja shume dhe,
  megjithese meshira qe ndjeja per dashurine e tyre te paperfillur, me trondiste
  shpesh here, kur kujtoja fatin tim. Te gjithe ata qe njoha, qene te dashuruar me
  mua, te gjithe me llastonin, te gjithe me respektonin. Ndermjet tyre ishte edhe
  nje i ve dhe i shkuar ca nga mosha, po ai, te cilit i rane kembet neper dyert e
  botes per te rregulluar pranimin e femijes pa baba, e femijes tend - ai me donte
  si vajzen e vet. Tri - kater here me propozoi per martese – sot mund te isha
  zonje e nje keshtjelle magjike, mund ta ndjeja veten te shkujdesur, sepse femija
  do te fitonte nje baba te dhembshur, i cili e adhuronte, kurse une do te kisha
  nje bashkeshort te urte, fisnik e te mire. Nuk e bera kete, megjithese e plagosa
  aq fort me mospranimin tim. Ndoshta bera marrezi, sepse tani do te jetoja diku e
  qete dhe e rehatuar, dhe ky femije i dashur bashke me mua, por - e pse mos te ta
  them – nuk desha te lidhesha kurrsesi, desha te isha e lire per ty ne ēdo ore!


  Diku ne thellesine e shpirtit tim, ne ikoshiencen e qenies sime, jetonte
  akoma endrra e vjeter femijerore, se ti do te me therrisje ndoshta edhe nje here
  prane teje, qofte edhe per nje ore te vetme. Dhe, per kete ore te mundshme, une
  i shporra te gjitha te mirat, vetem e vetem per te qene e lire per ty, per
  thirrjen tende te pare. E ē“ishte valle e gjithe jeta ime qysh nga femijeria?
  Vetem pritje, pritje per te plotesuar ēdo vullnet tendin!

  Dhe kjo ore
  erdhi me te vertete. Por ti s“e mban mend, ti s“e kujton, i dashur! Edhe ne ate
  ore nuk me njohe – kurre, kurre, kurre nuk me ke njohur! Edhe here te tjera te
  kisha takuar shpesh: neper teatrot, neper koncertet, ne bulevard, ne rruge – ēdo
  here me dridhej zemra, por ti s“me vije re: natyrisht qe nga jashte isha
  ndryshuar krejt, vajza e turpshme tani ishte bere grua, nje grua e bukur - siē
  me thoshin – e veshur me rroba te ēmueshme dhe e rrethuar nga admirues. E si do
  te mund ta kuptoje ti se une isha ajo vajza e atehershme, qe e njohe ne
  mugetiren e dhomes sate!...

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:27

  Ngandonjehere ndonjeri prej zoterinjeve, me te
  cilin isha e shoqeruar, te pershendeste.Ti ia ktheje pershendetjen dhe me
  sodisje mua: veshtrimi yt ishte i sjellshem, por i huaj, e aprovoje bukurine
  time, por s“me njihje me ate veshtrim te huaj, tmerrisht te huaj. Njehere –
  akoma me bie ndermend – kjo mosnjohja, me te cilen pothuajse isha mesuar, m“u be
  nje torture perveluese: po rrija me nje mik ne llozhe te teatrit, kurse ti kishe
  zene vend ne nje llozhe fqinje. Pas uvertyres u shuan dritat dhe une s“munda te
  ta dalloj fytyren, vetem se frymemarrjen tende e ndjeva aq prane meje, sa edhe
  ne ate nate dashurore: mbi parmakun e mendafshte qe ndante llozhat tona, ishte
  mbeshtetur dora jote, dora jote fine e delikate. Dhe menjehere me pushtoi
  deshira e ēmendur qe te perkulesha e ta puthja me pervuajtje ate dore te huaj e
  aq fort te dashur, shtrengimin e bute te se ciles e pata ndjere dikur. M“u desh
  qe ta permbaja shume veten – sepse aq me fuqi po i terhiqte buzet e mia dora
  jote e dashur! Pas mbarimit te aktit te pare, e luta mikun tim qe te shkonim.
  Nuk duroja me dot qe ne erresire te te ndjeja aq te huaj dhe aq
  prane!

  Por ora erdhi… Ajo erdhi edhe nje here, edhe nje here te vetme ne
  jeten time te nxire. Ngjau pikerisht perpara nje viti, diten pas ditelindjes
  sate. Ēudi: nder gjithe ato ore me rrinte mendja po te ti, sepse datelindjen
  tende e kremtoja gjithmone si nje feste. Kisha dal ne mengjes heret per te blere
  trendafilat e bardhe, qe t“i dergoja per ēdo vit, si kujtim i nje ore qe ti e
  kishe harruar. Pasdreke dola ne shetitje me djalin, e ēova ne nje pastiēeri dhe
  ne mbremje ne teater: desha qe edhe ai, pa e ditur rendesine e saj, ta ndjente
  kete dite qe ne vegjeli, si nje feste mistike. Te nesermen e kalova me mikun tim
  te atehershem, me te cilin jetoja bashke qysh prej dy vitesh. Sikurse te tjeret,
  edhe ai me adhuronte, me llastonte dhe donte te martohej me mua; por une e
  refuzoja po me ato pretekste, ne dukje te pathemelta, megjithese, si mua ashtu
  edhe djalin, na mbushte me dhurata. Nga ana tjeter, edhe si njeri ishte mjaft i
  dashur me ate butesi te heshtur e pak si prej skllavi. Ne shkuam se bashku ne
  nje koncert; atje takuam nje shoqeri gazmore dhe shkuam per darke ne nje
  restorant te degjuar. Dhe atje, mu ne mes te muhabetit dhe te te qeshurave, une
  propozova te shkonim edhe ne nje lokal vallezimi.Te tille lokal nate, me
  alegrine e tyre te vazhdueshme alkoolike, s“me kishin pelqyer kurre, dhe
  gjithmone i pata kundershtuar propozimet e tilla; porse kete radhe – e pushtuar
  nga nje force magjike e pakuptueshme, e cila me shtyu ta bej, ashtu pa pritur e
  pa e ditur ate propozim ashtu ne mes te gjitheve – ndjeva pernjeheresh nje
  deshire te ēuditshme, sikur ta dija qe atje po me priste diēka e
  jashtezakonshme. Te mesuar te ma benin gjithmone qejfin, ata u ngriten qe te
  gjithe dhe ne u drejtuam per atje; ia shtruam me shampanje dhe pernjeheresh mua
  me pushtoi nje gaz i ēmendur, nje gazmaraz, pothuajse theres e plot dhembje,
  ashtu siē nuk e mbaja mend kurre. Piva e piva pa pushim, kendova bashk me te
  tjeret kenget e shthurura dhe ndjeva shtytjen e pamposhtur qe te vallezoja e te
  klithja. Por pernjeheresh leviza nga vendi e m“u duk sikur mbi zemer m“u shtri
  diēka e ftohte ose tmerrisht perveluese: ne tryezen fqinje rrije ti me disa
  shoke dhe me sodisje me nje veshtrim qe shfaqte mrekullim dhe deshirim, me
  njeren nga ato veshtrimet e tua, te cilat ma dritheronin perhere te gjithe
  trupin...

  Per te paren here, pas dhjete vjetesh, ti me veshtrove perseri
  me gjithe forcen e apasionuar te qenies sate. Nisa te dridhesha: perpak sa nuk
  me ra nga dora gota e ngritur. Fatmiresisht shoket e tryezes nuk e vune re
  hutimin tim: ai humbi ne buēimen e gajasjeve dhe muzikes. Gjithmone e me
  pervelues po behej veshtrimi yt, duke me zhytur te teren ne zjarre. Nuk po e
  kuptoja dot: a me kishe njohur me se fundi, apo me deshiroje serish, si nje
  femer tjeter, te huaj? Gjaku me hipi ne koke dhe shokeve u pergjigjesha pa e
  patur fare mendjen tek ata. Ti sigurisht e vure re sa u hutova nga veshtrimi yt.
  Pa u kuptuar nga te tjeret me bere nje shenje me koke, qe te dilja per nje ēast
  jashte, ne paradhome. Pastaj ti pagove me njefarlloj krenarie, u ndave nga
  shoket e tu te tryezes dhe dole duke me dhene te kuptoj edhe nje here se do te
  me presesh jashte. Une nisa te dridhesha si nder ethe, nuk isha ne gjendje t“i
  pergjigjesha me askujt, nuk munda te zoteroja me gjakun tim te
  trazuar!

  Rastesisht , ate ēast, nje ēift filloi te kercente nje valle te
  re te ēuditshme, duke perplasur takat e leshuar ca britma te mprehta dhe kete
  ēast une e shfrytezova.U ngrita nga vendi, u thash shokeve te mi se do te
  kthehesha shpejte dhe te ndoqa nga pas. Jashte, ne paradhome, ti qendroje prane
  garderobes duke me pritur. Fytyra jote u ēel posa me pe. Me buzeqeshje me dole
  perpara; e kuptova menjehere se ti s“me kishe njohur, s“e kishe njohur as
  femijen dhe as vajzen e dikurshme – edhe nje here ti po e shtrije doren drejte
  meje, duke me konsideruar si nje te re, si nje te panjohur . ”A do te keni edhe
  per mua ndonje ore kohe“, me pyete me perzemersi. Ne sigurine e te folurit tend
  e ndjeva se ti po me merrje per ndonje nga ato femrat qe shiteshin per nje nate.
  ”Po”, te thashe, dhe ishte po ajo “po” e dridhshme e prapeseprape pranuese, qe
  ta tha ajo vajza ne mugetiren e rruges tende perpara mese dhjete vjetesh .”Dhe
  kur mund te shihemi?”, me pyete ti perseri. “Kur te doni”, t“u pergjigja – prej
  teje nuk me vinte turp. Ti me veshtrove pak i habitur, po me ate habine dyshuese
  dhe kurreshtare si atehere, kur perseri te pati ēuditur shpejtesia e pranimit
  tim. “A mund te vini tani?“, vazhdove pak me hezitim. “Po”, te thashe,
  “shkojme“!

  U drejtova nga garderoba per te marr mantelin tim. Atehere u
  kujtova se shoku im e kish me vete numrin per te dy mantelet tone qe kishim
  dorezuar. Te kthehesha e t“ia kerkoja, ishte gje qe s“behej pa ndonje shkak
  bindes; nga ana tjeter, nuk desha kurrsesi ta humbisja kete ore qe do ta kaloja
  me ty, kete ore te deshiruar prej aq vjetesh! Keshtu qe nuk ngurrova asnje ēast:
  hodha vetem shallin permbi fustanin e ballos dhe dola ne erresiren plot me
  mjegull e lageshtire, pa e ēare koken per mantelin, pa e ēare koken per ate
  njeriun bujar e te dashur, me parate e te cilit po jetoja qysh prej dy vjetesh
  dhe qe tani, nder syte e shokeve te tij po e poshteroja sa s“kishte ku te vente
  me; e bera budalla, te cilit dashnorja i iku pas sa vjetesh, me te degjuar
  fishkellimen e pare te nje mashkulli te huaj… Oh, une e kuptoja fort mire
  poshtersine, mosmirenjohjen dhe turpin qe po i shkaktoja nje miku te ndershem, e
  kuptoja qe po veproja ne menyre qesharake dhe me ēmendurine time po plagosja per
  vdekje dhe pergjithmone nje njeri te mire; e kuptoja qe po shkaterroja jeten
  time – por ē“ishte valle per mua miqesia dhe ekzistenca, perpara padurimit qe te
  ndjeja edhe nje here buzet e tua, te degjoja edhe nje here me veshet e mi fjalet
  e tua te embela!

  Keshtu te pata dashuruar – tani mund te ta them, tani,
  kur ēdo gje kaloi dhe u tret... Dhe besoj, se po te me therrasesh tani nga
  shtrati i vdekjes, do te me vinte pernjeheresh fuqia e do te ngrihesha per te
  rendur te ti, per te shkuar me ty…

  Perpara hyrjes qendronte nje veture e
  ne u nisem per te ti. Perseri e degjova zerin tend, e ndjeva pranine tende te
  dashur, dhe prape u deha, u hutova si nje femije e lumtur, tamam si atehere… Se
  si i ngjita perseri ato shkalle, pas me teper se dhjete vjetesh - jo, jo, nuk
  mund te ta pershkruaj dot se si ne ato ēaste e ndjeja ēdo gje dyfish: te
  kaluaren e te tashmen, dhe mbi te gjitha vetem ty, vetem ty!

  Ne dhomen
  tende kishte shume pak ndryshime: disa piktura me teper dhe me shume libra,
  atje-ketu ndonje orendi e re, por te gjitha me dukeshin te njohura. Dhe mbi
  tryeze qendronte vazoja me trendafilat e mi, qe t“i pata derguar nje dite me
  pare per ditelindjen tende… si kujtim i asaj qe ti nuk e mbaje mend, qe ti nuk e
  njohe as tani, kur te rrinte aq prane, dore ne dore, buze me buze. E megjithate
  me vinte mire qe ti perkujdeseshe per ato lule: sepse keshtu ekzistonte, pra,
  rreth teje nje fryme e qenies sime, nje arome e dashurise sime…

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:28

  Me more ne krahe. Perseri kalova me ty nje nate te tere te mrekullueshme. Por
  edhe ashtu te zhveshur, ti nuk me njohe. E lumtur i durova perkedheljet e tua te
  sprovuara dhe vura re se pasioni yt s“bente asnje dallim midis nje dashnoreje
  dhe nje qe mund te blihej. Kuptova qe ti jepeshe i teri pas deshires tende me
  gjithe pasurine dhe vrullin e ndjenjave te qenies sate. Ti ishe aq i dashur e i
  bute me mua, me ate femer qe e kishe marre nga lokali: ishe aq fisnik, i
  perzemert e plot nderim dhe njekohesisht aq i zjarrte ne shijimin e femres.
  Perseri, e dehur nga nje lumturi qe e njihja, e ndjeva ate dyzim te pashembullt
  te qenies sate – pasionin e sporovuar shpirteror ne ate truporin, me te cilin me
  kishe bere per vete qysh ne femijeri. Kurre tek nje mashkull i dashuruar s“pata
  njohur nder ēaste te tilla nje zjarr kaq te forte, nje shperthim dhe ndriēim te
  tille, qe buronte nga thellesia e shpirtit – por natyrisht per t“u shuar pastaj
  ne nje harrese te pafundme, pothuajse ēnjerezore…

  Por edhe une e harrova
  veteveten: valle, cila isha une tani atje ne erresire, atje prane teje? A isha
  ajo femija e perveluar e atehereshme, a isha nena e djalit tend, apo isha ajo
  gruaja e huaj e restorantit? Ah, ēdo gje ishte aq e njohur per mua dhe e jetuar
  dhe prape aq e re dhe dehese ne ate nate dashurie! Dhe lutesha qe asaj nate te
  mos i vinte kurre fundi. Por mengjesi erdhi, dhe ne u ngritem vone. Ti me ftove
  qe te hanim bashke. Duke bere muhabet, pime ēajin, te cilin nje dore sherbyese e
  padukshme e kish pergaditur ne menyre diskrete ne dhomen e bukes. Perseri ti me
  fole ne ate menyren tende te perzemert e te hapur dhe pa asnje pyetje, pa
  shfaqur asnjefare kurreshtje rreth personit tim, s“me pyete as si quhesha e as
  ku banoja, per ty une isha perseri nje aventure, nje e paemer, nje ore e

  zjarrte, e cila tretet pa lene gjurme ne tymin e harreses. Me tregove se
  shpejte do te niseshe jashte vendit, ku do te rrije nja dy-tre muaj: qe tani
  filloi te me godas ne vesh, si ēekan, e verteta: ēdo gje kaloi, kaloi… e perseri
  ai do te me harroje!

  Isha gadi te bija ne gjunje perpara teje e te
  klithja: “Merrme me vete qe te me njohesh, me se fudi pas kaq vitesh! ”Por kisha
  aq frike, isha aq burracake, aq skllave dhe e dobet perpara teje? Munda vetem te
  belbezoj: ”Sa keq”! Ti me veshtrove dhe me buzeqeshe: ”Vertet te vjen
  keq”?!

  Sakaq me pushtoi nje vale e papritur egersie. U ngrita dhe t“i
  mbertheva syte fort. Pasatj fola: ”Edhe ai qe kam dashuruar, keshtu largohej
  gjithmone”. Te veshtrova mu ne bebzen e syrit: ”Tani do me njoh!”, fliste e
  jehonte ēdo gje brenda meje. Porse ti me nenqeshe dhe me the me ton ngushellues:
  ”Te ikurit kthehen perseri”.
  -“Po”, tu pergjigja, “kthehen perseri, por
  atehere te kane harruar”!

  Ne menyren se si t“i thash ato fjale duhej te
  kish qene diēka e veēante, nje diēka tmerresisht e ndjeshme. Sepse edhe ti u
  ngrite ne kembe dhe me veshtrove i habitur e plot dashuri. Pastaj m“i vure duart
  mbi supe: “Ēfare eshte e mire nuk harrohet, ty kurre nuk do te te harroj “, me
  the dhe shikimi yt u fundos thelle brenda meje, sikur desh te me perpinte. Dhe
  kur e ndjeva ne vetvete kete veshtrim zhbirues

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:28

  Por ti nuk me njohe. Jo. ti nuk me njohe, kurre
  s“kam qene per ty aq e huaj, sa ne ate cast, sepse ndryshe ti s“do te mund ta
  beje kurre ate qe bere disa minuta me vone. Me puthe, me puthe edhe nje here
  plot afsh e mall. M“u desh qe t“i rregulloja floket e shpupurisur perpara
  pasqyres dhe, ndersa po rrija perpara saj, te vura re - dhe pandeha se do te
  rrezohesha nga turpi e tmerri – te vura re nga pasqyra se si ti, ne menyre te
  fshehte, fute disa kartmonedha ne mufin tim. As vete nuk e di qysh u permbajta
  pa klithur, pa te goditur ne fytyre ne ate ēast…

  Ti po me paguaje per
  ate nate… mua, qe te dashuroja qe ne femijeri, mua, nenen e djalit tend! Nje
  prostitute e “Tabarinit” isha per ty, dhe asgje me teper – mua po me paguaje, po
  me paguaje! Sikur nuk mjaftonte qe isha e harruar prej teje – tani duhej edhe te
  poshterohesha!

  U sula drejt gjerave te mia. Desha te ikja, te
  largohesha, te arratisesha sa me shpejt andej. Dhembja ishte teper e madhe,
  teper therese. Mora kapelen qe e pata lene mbi tryeze, prane vazos me
  trendafilat e bardhe, trendafilat e mi. Atehere me pushtoi nje ndjenje e
  fuqishme e pamposhtur: edhe nje here doja ta provoja te te shkund nga harresa:
  ”A s“me jep nje nga trendafilat e tu te bardhe ”?
  - “Po si jo”, m“u
  pergjigje dhe i rrembeve menjehere.
  - “Por ndoshta ato te jane dhuruar nga
  nje grua, nga nje grua qe te dashuron”, te thash une.
  - ”Ndoshta”, ma prite
  ti : ”Une se di. Ato m“i kan derguar, por nuk e di se kush, prandaj edhe i dua
  kaq shume”.
  Une t“i mbertheva syte: ”Ndoshta edhe ato t“i ka dhuruar
  ndonjera qe ti e ke harruar”!
  Ti me veshtrove i habitur, dhe perseri t`i
  mbertheva syte fort. “Njihme, njihme pra!”, klithte i gjithe veshtrimi im. Por
  syte e tu me qeshen butesisht pa kuptuar gje. Me puthe edhe nje here – por nuk
  me njohe. U sula drejte deres, sepse e ndjeja qe po me mbusheshin syte me lote -
  dhe s“desha qe te me shihje ne ate gjendje. Ngaqe po ikja me aq rrembim, ne
  paradhome sa nuk u perplasa me sherbetorin tend. I matur dhe gjithnje i gatshem,
  ai me hapi rruge dhe me hapi edhe deren e apartamantit, dhe atehere - ne ate
  ēast te vetem, a me degjon - sapo e veshtrova me sy te perlotur plakun e mire,
  ne veshtrimin e tij shkrepetiu pernjeheresh nje shkendije. Ne ate ēast te vetem,
  a me degjon? Ne ate ēast plaku, i cili s“me kishte pare me qysh ne vegjeli, me
  njohu… Une do te mund te gjunjezohesha perpara tij dhe t“i puthja duart pse me
  njohu! Por me shpejtesi nxora nga mufi kartmonedhat, me te cilat me torturove aq
  shume, dhe ia lash ne dore. Ai u drodh e me veshtroi i trembur - ndoshta ne ate
  ēast ai kuptoi me shume se ē“kishe kuptuar ti gjate gjithe ketyre viteve. Te
  gjithe, te gjithe njerezit me paten perkedhelur, te gjithe ishin te dashur me
  mua – vetem ti, vetem ti me harrove! Vetem ti , vetem ti nuk me ke
  njohur!...

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:28

  ***


  Dje me vdiq femija, femija yne - tani perveē teje, s“kam me asnjeri ne
  kete bote qe ta dashuroj. Por kush je ti per mua, ti, qe s“po me njeh kurre,
  kurre, qe kalon perpara meje si perpara ujit, qe shkel mbi mua si permbi nje
  gur, qe largohesh gjithmone, gjithmone dhe me le ne pritje te
  perhershme?

  Nje here pandeha se do te mund te te mbaja, te te lidhja
  brenda femijes sone, ty, te arratisurin. Por ai ishte femija yt dhe te ngjante
  ty: edhe ai mbreme u largua nga une per te bere nje udhetim… me harroi, dhe tani
  s“do te kthehet kurre me, kurre me…

  Perseri mbeta vetem, me e vetmuar se
  kurre. Nuk kam me asgje, asgje nuk kam nga ti: as femijen, asnje fjale, asnje
  rresht, asnje kujtim… Dhe po te permendte ndokush perpara teje emrin tim, ai do
  te te dukej i huaj. Perse te mos ta kem kete deshire per te vdekur, kur jam e
  vdekur per ty, perse te mos largohem edhe une, kur ti me je larguar?

  Jo,
  i dashur, une nuk ankohem prej teje, nuk dua ta mbush me hidherim shtepine tende
  te hareshme. Mos u tremb se nuk te merzis me. Me fal, por ishte e nevojshme qe
  ta zbrazja njehere zemren ne kete ore, kur ai femije atje shtrihet i vdekur dhe
  i braktisur. Vetem kete here m“u desh te flisja me ty – pastaj do te kthehem
  perseri e heshtur ne erresiren time, siē kam qene gjithmone e heshtur para teje.
  Por ti s“do ta degjosh kete britme sa te jem gjalle – vetem pasi te kem vdekur,
  do ta marresh kete amanet nga njera e cila te pati dashuruar me fort se te
  gjithe te tjerat dhe te cilen ti s“e njohe kurre…nga njera, qe te priti
  gjithmone, por qe ti s“e therrite kurre. Ndoshta , ndoshta ti do te me
  therrasesh pastaj, dhe une nuk do te dal per te paren here: nuk do te degjoj me
  nga gjumi im i vdekjes!

  S“po te le asnje fotografi dhe asnje shenje, po
  ashtu siē nuk me ke lene ti asgje: kurre s“do te me njohesh, kurre. Keshtu ishte
  e thene per mua ne jete – keshtu le te mbetet edhe ne vdekje. Nuk dua te te
  therras ne kete ore te fundme te jetes sime: po iku, dhe ti s“do ta dish emrin
  tim dhe s“do ta njohesh fytyren time. Po vdes, e lehtesuar, sepse ti s“do ta
  ndjesh nga larg. Po te te hidheronte vdekja ime, atehere sdo te mund te vdisja…


  Nuk mund te te shkruaj me... koka me eshte turbulluar... gjymyret me
  dhembin, kam ethe... me duket se tani me duhet te shtrihem. Ndoshta shpejte do
  te me vije fundi… ndoshta kete radhe fati do te tregohet i meshirshem dhe une
  nuk do ti shoh ata, kur te vijne per te me marr femijen tim... Nuk mund te
  shkruaj me… Lamtumire, i dashur lamtumire, une te falenderoj... Gjithēka ishte e
  bukur, megjithese ndodhi keshtu... Dua te
  te jem mirenjohese deri ne frymen
  e fundit. Tani e ndjej veten mire: t“i tregova te gjitha, tani ti e di – jo, ti
  vetem e ndjen – se sa fort te pata dashur... Dhe nga kjo dashuri s“do ta kesh
  asnje barre. Ti s“do ta ndjesh mungesen time - kjo me ngushellon... Asgje s“do
  te ndryshoj ne jeten tende te bukur e te ēelet... Me vdekjen time ty nuk po te
  bej asgje... kjo me ngushellon, o i dashuri im!...

  __________________

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 17/5/2011, 17:29

  …Po
  kush... kush do te t“i dergoje tani trendafilat e bardhe per ditelindje? Ah, ajo
  vazoja do te mbetet bosh!... Dhe fryma e paket, flladi i lehte i jetes sime, i
  cili te rrethonte nje here ne vit, edhe ai do te tretet tani!

  Degjom, i
  dashur, po te lutem… eshte lutja ime e pare dhe e fundit qe po ta drejtoj … Bema
  kete te mire, beje per mua: per ēdo ditelindje – qe eshte nje dite kur njeriu e
  kujton veten e vet – merr ca trendafile te bardhe dhe veri ne vazon tende. Beje,
  i dashur, beje, ashtu siē bejne te tjeret nje here ne vit, kur mbajne nje meshe
  per nje te vdekur te dashur e te shtrenjet. Por une s“besoj me ne Perendine dhe
  s“du meshe. Une besoj vetem ne ty… vetem ty te dashuroj dhe dua te vazhdoj te
  jetoj vetem brenda teje… ah, vetem per nje dite ne vit, krejt, krejt e heshtur,
  ashtu siē kam jetuar gjithmone prane teje… Te lutem, beje kete, i dashur...
  eshte e para dhe e fundmja lutje qe po te drejtoj...

  Te falenderoj... Te
  dashuroj, te dashuroj...
  Lamtumire…

  ***
  Ai e leshoi
  letren nga dora qe i dridhej dhe u zhyt ne mendime. Te ngaterruara iu ngjallen
  kujtimet: nje femije fqinje, nje vajze, nje vajze ne lokalin e vallezimit - por
  ishin kujtime te paqarta e te turbullta, po ashtu si zajet qe vezullojne e
  dridhen pa forme ne fundin e ujit te rrjedhshem. Hijet vinin e shkonin, pa lene
  asnje pamje te kthjellte. Iu zgjuan kujtime te ndjenjave, por prape s“po arrinte
  t“i kapte dot. Iu duk sikur i kish pare ne enderr te gjitha ato pamje, i kish
  pare shpesh dhe i kish perjetuar - por vetem ne enderr…

  Atehere
  veshtrimi iu ngul mbi vazon prej kristali te kalter qe ndodhej perpara tij, mbi
  tryeze. Ajo ishte e zbrazet, per here te pare pas gjithe atyre viteve, e zbrazet
  per ditelindjen e tij!

  Pernjeheresh u drodh shpirt e trup: iu duk sikur
  papritur, u hap nje dere e padukshme dhe nje rryme e ftohte ajri u derdh nga nje
  bote tjeter ne dhomen e tij te qete. Ai ndjeu nje vdekje dhe ndjeu dashurine e
  pavdekshme. Ne thellesine e shpirtit te tij u shpalos diēka dhe, pa e ndjere
  trupin e vet, por i mbushur plot e perplot me ndjenja te zjarrta, e kujtoi te
  Padukshmen, siē kujtohen tingujt e nje muzike te larget e te mekur

  LePuRuShJa
  ♫ Stafi Administrues ♫
  ♫ Stafi Administrues ♫

  <b>Shteti</b> Shteti: Europė
  <b>Gjinia</b> Gjinia: Female
  <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 11/09/2007
  <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 122691
  <b>Pikėt</b> Pikėt: 260370
  <b>Votat</b> Votat: 309
  <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/5/2011, 15:54

  Sad Sad Sad Sad

  E bukur si histori, e kamė lexuar tė gjithė ,,, gabim kjo qė si ka tregu ,,, por ndoshta mund tė mos jetė e vėrtetė si histori sepse nėse e do dikė kaq shumė sdo kishte pėrfunduar kurrė kėshtu .......  E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
  E megjithatė s'tė ve faj
  Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Vizitor prej 18/5/2011, 15:55

  eh prah kjo keq shum qe si ka tregu nese e don shprehe dashurin me mir se sa me vujt ter jeten

  LePuRuShJa
  ♫ Stafi Administrues ♫
  ♫ Stafi Administrues ♫

  <b>Shteti</b> Shteti: Europė
  <b>Gjinia</b> Gjinia: Female
  <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 11/09/2007
  <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 122691
  <b>Pikėt</b> Pikėt: 260370
  <b>Votat</b> Votat: 309
  <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/5/2011, 15:57

  Pikėrisht pra .... Tė kalosh me dikė dhe mos ti shprehėsh atė ēfarė ndjenė... vuajtje e dyfishtė ...

  Dhe ai qė skishte kuptuar asgjė .... diēka qesharake me trėndafilat pėr ēdo vitė ...  E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
  E megjithatė s'tė ve faj
  Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

  Burrelsja
  ViP Nė B'SH ☆
  ☆ ViP Nė B'SH ☆

  <b>Shteti</b> Shteti: Shqipėria
  <b>Gjinia</b> Gjinia: Female
  <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 21/02/2013
  <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 1395
  <b>Pikėt</b> Pikėt: 2737
  <b>Votat</b> Votat: 21
  <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: Gangstere_me_fam

  Buzqeshje Re: Trėndafilat e bardhė

  Mesazh nga Burrelsja prej 2/7/2013, 10:45

  Sot je shum larg meje

  Rri ulur pran dritares ,jasht filloi te bjer shi ,kam menduar shum per ty keto dit mund te then se me mungon shum .sa shum mendime me vijn ne kok dhe sille rrotull eshte kujtimi yt shpesh me duket se do te hysh ne der me buzqeshjen tende si te mos kishe ikur kurr . e di mir nje gje faji dhe pendimi me ndjekin . Perse ... perse nuk te thash sa shum te doja?
  Sot je shum larg meje, deshiroj shum te merrja doren tende dhe te ulesha bashk me ty ,pa then asnje fjal me goj dhe te te thosha gjithcka me zemer . Ne fakt , me jep ankth kjo largesi dhe po te mundja ne ket moment do te isha ne krahun tend ,te te thosha se je shum e nendeshishme per mu dhe te adhuroj se tepermi . Edi se pse nuk te kam than asnjehere ? pergjigja eshte e thjsht ,sepse mendoj se fjalet ishin teper . Po vuaj shum qe nga ikja jote , me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje ,sepse sepse nuk te thash kurr at se sa te doja , prandaj edhe sot po e shkruaj ket leter .
  Kam nevoj te qaj , te shfryhem njeher e pergjithmon . sepse ,ne qoftse vazhdoj para tjeterve te dukem se jam mir ,se asgje nuk me poepukon trishtimin qe ma le ti , do tme shkatrroj qdo dit e me shum .pse nuk kthehesh tash Huh? kam nevoj per ty .. do te isha shum i lumtur po te shihja perdit parasqyrimin tim ne syt e tu , te degjoja zerin tend teksa shqipton emrin tim , te thithja ajrin qe thit ti dhe vetem me keto do te ndihesha dhe do te siguroja qe do te ndihesha i lumtur . Ne qoft se lexon ket leter , do ta shohesh se qdo fjal e shkruar ne te eshte nje lot dhe frymarrje dashurie per ty . edhe pse kam nje bindje se ndoshta keta rreshta ske per ti lexuar kurr .
  Sa mir do te ishte sikur ta kisha shkruar me par ket leter , sepse nuk do te ikja kurr pa e ditur sa te doja

   Ora ėshtė 10/10/2015, 21:41