Ushqimet qe te dobesojne duke i ngrene

Share

LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti: Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia: Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 121960
<b>Pikėt</b> Pikėt: 259092
<b>Votat</b> Votat: 308
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: Mbrėmė erdhe pranė meje... Aroma jote mė shoqėronte... Kujtimet kujtonim ne tė dy... Si njė yllė shkėlqenin sytė e tu... Ishe ti vallė vėrtetė, apo ėndėrrat e mia...?!

Buzqeshje Ushqimet qe te dobesojne duke i ngrene

Mesazh nga LePuRuShJa prej 18/4/2011, 21:12Mund tė duket e pabesueshme, por nė natyrė ekzistojnė disa ushqime qė jo vetėm kanė pak kalori, por pas ngrėnies nxisin trupin qė tė rrisė metabolizmin, duke bėrė qė tė shpenzohen mė shumė kalori se sa ato tė konsumuarat.

Njė revistė mjekėsore publikoi sot njė listė me kėto ushqime tė dobishme pėr tė gjithė ata qė kėrkojnė tė humbin disa kilogramė nga pesha e tyre.

Mandarina – Njė produkt i pasur me vitaminė C, mandarina pėrmban pėrqindje tė larta uji dhe kėshillohet ngrėnia e tyre nė momente tė ndryshme tė ditės, pėr tė bėrė tė mundur mbajtjen e njė niveli tė lartė tė metabolizmit.

Portokalli – Ashtu si mandarinat janė shumė tė pasur me vitamina C dhe pėrmbajnė vetėm 45 kalori.

Luleshtrudhet – Jo vetėm shumė tė shijshme, por pėrmbajnė enzima tė cilat ndikojnė nė rritjen e konsumit tė trupit.

Karotat – Tė gjithėve u kanė thėnė qė tė vegjėl qė tė bėjnė mirė pėr shikimin dhe kjo ėshtė e vėrtetė. Ato pėrdoren gjerėsisht edhe nė shumicėn e dietave tė rekomanduara.

Kungulli – 100 gramė kungull pėrmbajnė vetėm 15 kalori. Kungulli ėshtė njė produkt qė tė ngop, por nė tė njėjtėn kohė nuk tė shėndosh.

Specat – Tė pėrdorur prej shumė kohėsh si shoqėrues tė shumė pjatave, specat kanė meritėn qė pėrshpejtojnė metabolizmin, ndėrsa speciat djegės janė shumė mė tė rekomanduar se salcat pikante apo tabasko, tė pasura me shumė kalori.S'tė dua me petale, stė dua me gjėmba
Por tė dua thellė nga zemra
Si yllė pėr mua, gjithmonė do mbetesh
Nė zemrėn time do digjesh e do tretesh ...!!    Ora ėshtė 18/12/2014, 14:24