Sushi me perime

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sushi me perime

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/4/2011, 21:30

Sushi me perime Images

Pėr 2 persona:

* 3 speca te kuq
* disa flete sallate jeshile
* 1 kastravec i grirė ne kuba tė vegjėl ose nė rende
* 1 karotė e grirė nė kuba tė vegjėl
* 1 spec jeshil i prerė hollė
* 5 qepė tė njoma tė grira hollė
* 100 gr oriz
* 30 gr lėng soje
* 3 luge vaj ulliri
* pak kripe, piper i zi, shafran

Pėrgatitja:

Karotat, specin jeshil, specin e kuq i zijmė pėrpara. Po ashtu dhe orizin. Nė orizin e zier shtojmė tė gjitha erėzat si dhe lėngun e sojės dhe vajin e ullirit. Mė pas shtojmė dhe perimet dhe e pėrziejmė masėn e krijuar. I mbushim me kėtė masė specat dhe fletėt e sallatės jeshile. Mund tė pėrdorni dhe shkopinj (stikadenti) pėr tė fiksuar gjethet e sallatės.Gjatė shėrbimit mund t’i spėrkasni sėrish me lėng soje./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24