Faktoret qe ndikojne per nje lidhjeje romantike

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Faktoret qe ndikojne per nje lidhjeje romantike

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/4/2011, 11:33Ka raste qe kur takojme per here te pare dike te gjinise se kundert e veme re menjehere se jo vetem kemi gjera te perbashketa, por edhe terhiqemi ne nje menyre shume te vecante.

Kjo eshte nje premise per te vazhduar me pas nje tjeter lloj marredhenie, sigurisht nese behet fjale per nje reciprocitet pelqimesh, Dhe ky eshte vetem fillimi i nje marredhenieje, qe edhe pse mund te shnderrohet ne nje marredhenie ekskluzive, mund te zgjase nje jete te tere. Pelqimi eshte hapi i pare, por me pas kur futesh ne bisede mund te kuptosh qe teresia e gjerave te perbashketa eshte shume me e madhe nga sa e kishe menduar ne fillim. Me nje person te tille ke deshire qe te lesh edhe nje tjeter takim per ta thelluar me tej njohjen dhe dalengadale e kupton qe pelqimi shnderrohet e merr formen e romances.

Dhe kur kjo ndodh, atehere gjerat shkrihen dhe te duket se ate njeri qe e pelqeve aq shume ne fillim e ke njohur prej nje jete te tere dhe nuk arrin te kuptosh dot se si ke mundur me pare te mos e kesh pasur ne jeten tende. Por kjo lloj marredhenie, kjo romance qe mund te shnderrohet ne nje gje shume te rendesishme, nuk ndodh pa arsye.

Studiues te ndryshem kane dale ne shume perfundime ne lidhje me kete fenomen dhe se fundi eshte botuar nje liber, ne te cilin pasqyrohen edhe arsyet e nje lidhjeje “magjike”. Ne fakt, behet fjale per 5 faktore qe ndikojne ne nje lidhje te tille. Ata jane: vulnerabiliteti, proksimiteti, rezonanca, ngjashmeria dhe mjedisi. Te kuptuarit e te gjitha ketyre proceseve e ben me te lehte faktin e lidhjes mes njerezve dhe mbi te gjitha shpjegon faktin se perse ne disa raste arsyet e lidhjes apo pelqimit kane te bejne pikerisht me ate person dhe jo me ndonje person tjeter.

Le t’i shohim te gjithe keta faktore ne vecanti. Por sigurisht qe afersia nuk eshte kushti i vetem per lindjen e nje romance, sepse ne nje rast te tille te gjithe do te perfundonim ne marredhenie me shoket e bankes, apo fqinjet e pallatit. Nje nga arsyet me te forta te ketyre lidhjeve eshte edhe rezonanca. Kjo ka te beje me ndjesine qe ke kur je i bindur ne shume aftesi te tuat dhe ndihesh teresisht komod ne lekuren tende.

Dhe kur arrin ne kete ndjesi ta gjesh edhe te nje tjeter dhe se bashku te krijoni nje ndjenje komforti te perbashket eshte nje fillim i mire per nje lidhje romantike. Nje ndjenje e tille vetebesimi te ben shume terheqes per mjaft njerez rrotull dhe i terheq te tjeret pas teje si me “mastic”. Sigurisht qe nje rezonance e tille eshte me e forte ne kushtet e stimujve alkoolike, por ka me shume efekt kur eshte ne kushte normale. Dhe kur dy veta terhiqen me njeri-tjetrin, situata eshte shume “e nxehte”.

Sipas nje studimi, ne influencohemi shume nga ambienti ku jetojme dhe kemi shume me teper shanse qe te qeshim per nje barsolete kur jemi ne grup se sa po ta degjonim te njejten barsolete po te ishim vetem. Eshte e veshtire te lidhesh me dike qe nuk ka nje sens humori, qe nuk eshte i muhabetit dhe qe nuk percon miqesi. Te gjitha keto ne te njejten kohe jane shume te domosdoshme edhe per nje lidhje te gjate e te qendrueshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:02