Sardele tė skuqura nė salcė me domate

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sardele tė skuqura nė salcė me domate

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/4/2011, 23:53

Sardele tė skuqura nė salcė me domate Images

Perberesit:

- 225 gr sardele
- 4 domate
- majdanoz
- miell.
- 1 kokė qepė.
- 2-3 lugė bukė e grirė
- 1 lugė erėza tė pėrziera
- 2 degė kopėr
- 2 thelpinj hudhėr
- 1/2 luge rigon
- 1/2 luge kafeje kopėr e thatė
- 2 degė borzilok
- 1 spec i kuq
- 2 lugė soja sos
- 1 degė rozmarinė
- vaj ulliri, vaj, kripė dhe piper i zi

Procedura:

Domatet dhe specat i presim nė copė. E grijmė rozmarinėn, koprėn, thelpinjtė e hudhrės, qepėn, majdanozin dhe degėt e borzilokut. Nė tiganin nė zjarr hedhim vaj dhe nė tė e skuqim qepėn. I shtojmė copėt e specit dhe tė hudhrės. Pasi zbutet qepa, nė tigan i shtojmė domatet e prera. E hedhim koprėn, rigonin, koprėn e thatė, rozmarinėn, borzilokun dhe majdanozin e grirė.

Nė tigan hedhim 100 ml ujė dhe soja sosin. Hedhim kripė dhe grij mė piper tė zi. Nė tigan hedhim bukė tė grirė. Ndėrkohė, sipėr sardeleve hedhim kripė. Nė enėn me miell i hedhim erėzat e pėrziera. Nė tigan tjetėr nė zjarr hedhim vaj dhe vaj ulliri. Sipėr sardeleve e hedhim miellin me erėzat e pėrziera dhe i pėrziejmė, pėr tu ngjitur mielli pėr peshqit. Sardelet me miell i skuqim nė tiganin me vaj. Sardelet e skuqura i nxjerrim nga tigani me lugė sitė dhe i vėmė nė pjatė tė mbuluar me letėr, pėr ta mpirė yndyrėn. Salcėn nga tigani i parė e vėmė nė pjatėn pėr servirje. Sipėr salcės i vėmė sardelet e skuqura. Zbukurojmė me feta limoni, feta portokalli dhe me gjethe selinoje./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 09:24