Sufle cokollate Amore

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sufle cokollate Amore

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/3/2011, 18:47

Sufle cokollate Amore Images

Perberesit:

* 1/3 gota sheqer si dhe pak shtese per sperkatje
* 5 grame cokollate te zeze, te prere ne copa
* 3 te verdha veze ne temperaturen e dhomes
* 6 te bardha veze te medha

Pergatitja:

Ngroheni soben me 195 grade. Lyeni bollshem me gjalpe tasat e suflese, duke hequr ate qe del teper. Shkrini cokollaten ne nje tas metalik, pasi e keni vendosur mbi nje tigan me uje te nxehte, duke trazuar vazhdimisht derisa te zbutet. Hiqeni tasin nga zjarri dhe shtoni vezet(perzierja do te ngrutesohet). Rrihni te bardhat e vezes ne nje mikser elektrik me shpejtesi mesatare, pasi ti keni shtuar nje maje luge kripe, derisa te krijohet nje mase e bute. Shtoni pak nga pak 1/3 filxhan sheqer dhe vazhdoni te rrihni me shpejtesi mesatare duke e rritur ate ne maksimum derisa te jete krijuar masa e qendrueshme. Perzieni nje filxhan me te bardhat e vezeve dhe cokollaten me pas shtoni pjesen e mbetur te te bardhave te vezeve, duke e perzier te gjithen, por butesisht. Hidheni masen ne tasat e suflese, duke vendosur gishtin tuaj ne cepat e brendeshem te tasave(kjo e ndihmone suflene te fruhet ngadale). Piqeni ne mesin e sobes per 24-26 minuta, derisa te fryhet e te piqet ne ane, por te jete e bute ne mes. Sherbejeni ne cast. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:52