Emigrantėt nė Greqi, si t’i marrin atje pasaportat biometrike!!

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Emigrantėt nė Greqi, si t’i marrin atje pasaportat biometrike!!

Mesazh nga Dino prej 27/3/2011, 23:59

Filluan Aplikime ne Athine (date 24.03.2011) dhe Selanik (date 28.03.2011)
Ministria e Brendshme konfirmoi se mė datė 24 mars 2011, pranė
Ambasadės sė Shqipėrisė, zyrės konsullore, nė Athinė, Greqi, filloi
procesi i aplikimit tė qytetarėve shqiptarė pėr pasaporta biometrike.
Zv.ministri i Brendshėm Z. Ferdinand Poni pėruroi fillimin e kėtij
shėrbimi tė posaēėm qė u ofrohet qytetarėve shqiptarė qė jetojnė e
punojnė nė Greqi.
Zv.ministri Poni nėnvizoi nė fjalėn e tij vėmendjen e veēantė qė
Ministri i Brendshėm Z. Lulzim Basha i ka kushtuar pėrgatitjes dhe
finalizimit me sukses tė tė gjithė procesit qė u mundėson qytetarėve
shqiptarė nė Greqi, Itali dhe kudo gjetkė tė kenė sa mė pranė zyrat pėr
tė aplikuar pėr pasaporta biometrike.
Zv.ministri Poni theksoi gjithashtu se mundėsia e krijuar pėr
qytetarėt shqiptarė jashtė vendit pėr tė aplikuar pėr pasaporta
biometrike pranė vendeve tė punės dhe banimit mbėshtetet nė angazhimin
dhe politikat e qeverisė shqiptare pėr tė ofruar shėrbimet sa mė pranė
qytetarit.
Qė nė momentet e para dhjetė qytetarė shqiptarė aplikuan pėr pasaporta biometrike.Nė ceremoninė e pėrurimit ishin tė pranishėm edhe Ambasadori i
Shqipėrisė nė Greqi Z. Dashnor Dervishi, funksionarė tė Ministrisė sė
Punėve tė Jashtme dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i kompanisė “Aleat” Z.
Jean Alain Jouan.
Nė datėn 28 Mars 2011 ky shėrbim do tė ofrohet edhe pranė zyrės tonė konsullore nė Selanik dhe sė shpejti edhe nė Romė e Milano.DetajetTe gjithe shtetasit shqiptare qe jetojne ne Greqi mund te pajisen me
dokumentet biometrike Karte Identiteti dhe Pasaporte Biometrike prane
Ambasades se Republikes se Shqiperise ne Athine dhe Konsullates se
Shqiperise ne Selanik.
Procesi i aplikimit eshte i njejte me ate qe behet edhe ne zyrat ne Shqiperi.Zyrat e AplikimitOraret e Aplikimeve jane: 09.00 – 15.00Ambasada e Republikes se Shqiperise ne Athine,Vekiareli 7, 15237, Filothei, Athine, Tel: +30 210 6876 200Konsullata e Republikes se Shqiperise ne Selanik,Tsimiski 43, 546 24, Selanik, Tel: +30 257 598Dokumentat qe mund te aplikoniMund te aplikoni per:Pasaporte Biometrike (per te githe aplikantet nga 0-16 vjec, dhe per ata qe disponojne Leternjoftim)Leternjoftim dhe Pasaporte Biometrike Njekohesisht (per te gjithe shtetasit mbi 16 vjec)Vlera e DokumentaveLeternjoftimi kushton 10 EuroPasaporta Biometrike kushton 108 EuroPagesaPagesa behet ne Banken e Pireut dhe shumat perkatese duhet te derdhen ne numrin e llogarise:Ambasade e R. SH. ne AthineBanka e Pireut (ne cdo pike te bankes);Numer Llogarie: 5053-052306-404Konsullata e R. SH. ne SelanikBanka Kombetare Greke (ne cdo pike te bankes);Numer Llogarie: 212/480800-26Pagesa ne numrin e mesiperm te llogarise mund te kryhet edhe nga cdo banke tjeter kundrejt komisioneve perkatese.Pajisja me kuponaMe mandat pagesen qe keni marre nga Banka e Pireut tregojani
Personelit te Ambasades dhe merrni kuponat perkates per dokumentat qe
doni te aplikoni. Bashke me kuponat dhe nje dokument identifikimi te
vlefshem duhet te paraqiteni prane Zyres se Aplikimit ne
Ambasade/Konsullate.
Dokumentat IdentifikuesEshte e nevojshme te identifikoheni me nje dokument te vlefshem identifikimi.PasaportePatente Shoferi me FotografiLeternjoftim Elektronik (nese keni)Dokument tjeter te vlefshem me fotografiPer femijet nen 18 vjec (njeri nga prinderit duhet te jete prezent
dhe kerkohet nje dokument qe tregon lidhjen familjare me femijen)Emigrantėt nė Greqi, si t’i marrin atje pasaportat biometrike!! 1e8g1z

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:35