Fundi i Botės, jo nė 2012 por nė 2116!!

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Fundi i Botės, jo nė 2012 por nė 2116!!

Mesazh nga Dino prej 24/3/2011, 22:38

Fundi i Botės, jo nė 2012 por nė 2116!! LArmageddonViti 2012 po afrohet dhe po zvogėlohen gjithmonė e mė shumė mundėsitė se
fundi i njerėzimit do tė jetė nė vitin qė kanė parashikuar Maya-t
Sipas vėllezėrve Bohumil dhe Vladimir Bohm, njėri matematicien dhe
tjetri profesor i historisė dhe kulturės Maya, planetit tonė do t’i vijė
fundi nė vitin 2116.

Problemi me parashikimin ėshtė se fisi Maya ishte i fiksuar pas numrave dhe pėrdornin disa kalendarė.
Kalendari fetar kishte 260 ditė ndėrsa ai bujqėsor kishte 365 ditė.
Gjithashtu, javėt e tyre zgjasnin 9 ditė. Lidhja mes kalendarėve tė tyre
dhe kalendarit qė pėrdorim ne ėshtė komplekse dhe pas shumė
llogaritjesh dhe kėrkimesh, vėllezėrit Bohm kanė gjetur gabimin e Eric
Sidney Thompson (arkeologu qė bėri paralelizmin e parė mes dy
kalendarėve).

Thompson nuk kishte llogaritur njė ndėrprerje tė gjatė nė kalendarin
Maya qė ndodhi pėr shkak tė njė lufte. Pasi kanė bėrė llogaritjet e
tyre, Bohm kanė dalė nė pėrfundim se Apokalipsi do tė ndodhė mė 2116.

Por, shkencėtarė tė tjerė mendojnė se jeta nė Tokė ėshtė e pamundur
tė shuhet. Njė luftė bėrthamore mund tė shuajė njerėzimin, por jo ēdo
formė jete.

As njė asteroid nuk mund tė vrasė tė gjitha krijesat tokėsore: kur 65
milion vite mė parė njė asteroid gjigand (me diametėr prej 10 km)
goditi Tokėn, u shuan speciet qė dominonin planetin, por shumė tė tjera
mbijetuan.Fundi i Botės, jo nė 2012 por nė 2116!! 1e8g1z

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:17