Tavė me domate

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tavė me domate

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/3/2011, 21:08

Tavė me domate Images

Pėrbėrėsit:

* 1 kg mish me asht ,
* 3 kg domate ,
* 5 qepė ,
* 400 gr speca pa djegės dhe 2-3 speca djegės ,
* 1 degė selino ,
* 1 tubė majdanoz ,
* disa gjethe fesligjen ,
* 250 gr gjalpė ose vaj ulliri ,
* 1 filxhan kafeje oriz (mund t’i shtohen edhe patate) ,
* kripė,
* piper,
* specall,
* vegetė.

Pėrgatitja:

Priten qepėt imėt, domatet nė katrorė tė vegjėl, specat nė rrathė. Majdanozi dhe fesligjeni priten imėt. Tė gjithė pėrbėrėsit pėrzihen duke pėrfshirė edhe orizin e larė. Hidhen mėlmesat, masa pėrzihet dhe vendoset nė tavė. Futet mishi aty-kėtu nė perime. Gjalpi pritet nė copa dhe vendoset mbi perime. Tava futet nė furrė tė nxehtė me temperature 250ŗC dhe sa tė fillojė tė vlojė, ulet temperature nė 180ŗC qė tė piqet dalėngadalė pėr 3-4 orė./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24