Feta toni me piper tė zi

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Feta toni me piper tė zi

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/3/2011, 17:13

Feta toni me piper tė zi Images

Pėrberesit:

* 4 feta toni 200 g ,
* 320 g qepujka ,
* 200 g karota ,
* 200 g rrepė ,
* uthull nga vera e bardhė ,
* sheqer ,
* vaj ulliri,
* kripė,
* piper tė zi kokėrr.

Pėrgatitja:

Pastrojini rrepat dhe karotat, mė pas pritini me qėruese, rrepat si petale tėrthorazi dhe karotat si shirita pėr sė gjati. Vendosini rrepat nė njė tenxhere me 50 ml uthull, 500 ml ujė, 10 g sheqer, lag kripė, dhe 10 kokrra piper. Pas 2 minutash zierjeje tė pėrzierjes, shtoni karotat. Pas 1 minute hiqini, vendosini nė enė dhe rregullojini me vaj ulliri dhe kripė. Ziejini edhe qepujkat nė ujin me lag uthull pėr 3 minuta. Kaurdisini nė njė tigan, ku keni shtuar mė parė 30 g sheqer me 20 g uthull, dhe lėrini tė ziejnė derisa uthulla tė ketė avulluar komplet. Shtypni kokrra piperi tė zi derisa tė thėrrmohet, eliminoni pluhurin e piperit qė del (nė kėtė mėnyrė mbani pjesėn mė pikante tė piperit po tė ruani aromėn). Lyejini me vaj pjesėt e tonit dhe mė pas kalojini nė piperin e thėrrmuar; pastaj skuqini nė njė tigan qė nuk ngjit jo mė shumė se 1 minutė pėr ēdo anė. Servireni tonin tė prerė nė feta me karotat dhe rrepat e ftohura dhe me qepujkat e ngrohta. Gatimi shoqėrohet me verė tė kuqe, tė athėt, e lehtė pėr trupin./recetakuzhine/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:16