Ėmbėlsirė me dardhė dhe me miell misri

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ėmbėlsirė me dardhė dhe me miell misri

Mesazh nga LePuRuShJa prej 1/3/2011, 15:23

Ėmbėlsirė me dardhė dhe me miell misri Images

Pėr 6 persona nevojiten:

* 600 g dardha ,
* 360 g miell misri,
* 900 ml qumėsht ,
* gjalpė,
* 300 g sheqer ,
* 1 gotė e vogėl konjak ose rum ,
* 2 kokrra lėkurė limoni ,
* kripė.

Pergatitja

Nė njė tenxhere zieni qumėshtin, shtojini lėkurėn e limonit, gjysmėn e sheqerit, dhe pak kripė. Ngadalėsojeni zjarrin, shtoni pak nga pak miellin dhe trazojeni vazhdimisht pa ndėrprerje me lugė druri derisa tė trashet, shtojini edhe pak gjalpė. Hiqeni enėn nga zjarri dhe lėreni tė ftohet pak. Pėrgatitni njė tavė me pak gjalpė dhe spėrkateni me pak sheqer. Hidhni brumin kurse gjalpin e mbetur shtojeni lart nė kubike tė vogla. Vendoseni nė furrė pėr t’u pjekur pėr 15-20 minuta. Lajini e pastrojini dardhėt, pritini pėrgjysmė dhe ziejini me sheqer si komposto. Lėngun e kompostos aromatizojeni me konjak ose rum dhe ziejeni edhe pak sa tė trashet, tė bėhet si shurup. Kur tė jetė gati vendosini dardhėt sipėr kekut tė pjekur, shtoni shurupin dhe vendosini nė furrė pėrsėri pėr rreth 10 minuta. Servirini tė ngrohta nė pjata ėmbėlsi re, tė prera nė formė rombi me nga njė dardhė pėrsipėr./recetagatimi/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:59