Qofte Kungulli me Salcė Selinoje

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Qofte Kungulli me Salcė Selinoje

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/2/2011, 14:20

Qofte Kungulli me Salcė Selinoje Images

Pėrbėrėsit (pėr person)

* Kungull 150 gr
* Domate 50 gr
* Veze 1 kokėrr
* Miell njė lugė gjelle
* Menders 4-5 fije
* Selino 1 degė e vogėl
* Kos 40 gr
* Pana 20 gr
* Vaj vegjetal pėr skuqje
* Djathė tė bardhė njė lugė gjelle

Pregatitja

Kungujt i kalojmė nė rende ndėrsa domatet i presim nė kubikė tė vegjėl. i bashkojmė nė njė enė duke shtuar me radhė djathin e bardhė dhe vezėn me miellin (tė rrahur vec), kripėn, piperin dhe mendersin e grirė hollė. Krijojmė njė masė jo tė ujshme. Ndėrkohė, nė tigan hedhim vaj vegjetal dhe e nxehim. Kur vaji nxehet marrim me lugė nga masa e pregatitur dhe hedhim nė tigan. Skuqim nga tė dyja anėt, dhe kur kanė marrė ngjyrė tė praruar, qoftet i vendosim nė njė letėr kuzhine pėr tė hequr yndyrėn e tepėrt. Ndėrkohė pregatisim salcėn duke pėrzier kosin dhe panan. Krijojmė njė masė kremi tė cilėn e rregullojmė me kripė, pak vaj ulliri dhe selino tė prerė hollė. Vendosim qoftet nė pjatė dhe i sperkasim me salcėn e pregatitur.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:35