E bukur me floke te shendetshem.

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje E bukur me floke te shendetshem.

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/2/2011, 12:26Duke u kushtuar vemendje te gjithave, dhe detajeve. Ja si mund te shmangim floket e yndyrshem apo te thate.

Te keni duar dhe kembe te bukura dhe thonj te dekoruar. Me ardhjen e veres hidhen tutje corapet, bluzat e trasha, pantallona dhe funde te gjate ... me shume deshire vishen rrobat e holla, dalin nga kutit sandalet. Me pak fjale vishemi gjithemone e me pak. Por ndonjehere, pamja nuk kenaq deshirat e ndrydhura gjate dimrit.

Floket

Floket e lyer me shije, te ndezur nga nuancat me trendy, me krehje te buta, te kapur, te gjate apo te shkurter...pak rendesi ka. Mjafton te jene ne te njejten kohe te shendetshem dhe te ndritshem, te trajtuar dhe te rreguluar bukur. Te kesh floke te bukur dhe te forte varet vetem nga ne. Duke lene menjane llojin e flokeve eshte e mundur ti kesh te shendetshem dhe te bukur, me disa keshilla te vogla por te rendesishme.

Cfare duhet te bejme dhe cfare jo.

Larjet e shpeshta me produkte agresive pergjegjesit kryesore te demtimit te vazhdueshem te flokeve. Zgjedhja e shampos eshte e rendesishme. Persa i perket tharjes, kini parasysh ta mbani tharesen ne nje largesi te tille qe temperatura mbi floke mos te jete shume e larte. Edhe ne zgjedhjen e trajtimeve duhet te jeni te kujdesshme, dhe nese kete zgjedhje e lini ne duart e eksperteve, do mund te shmangi shkaterrimin e flokeve, qe do te kerkonte me pas kura drastike. Produktet dekoloruese, rrezet e diellit e bojrat e cdo lloji, sado cilesore te jene, e dobesojne flokun, prandaj eshte mire te mos abuzojme. E njejta gje vlen edhe per shtrirjet dhe permanentet, mbi te gjitha ne rast se i ushtroni mbi floke te trajtuar me pare.

Floket ashtu si dhe lekura, jane pak a shume pasqyra e shendetit, ja perse pervec shkaqeve te jashtme, duhet zbuluar nese ka shkaqe te brendshme. Ne rastin e flokeve te thate dhe pa shkelqim duhet te percaktosh gjendjen e pergjithshme te hidratimit, te shohesh nese edhe lekura shfaqet e hidratuar keq. Ne rast se kemi nje perputhje ose vuajme nga nje funksionim i keq i gjendrave, thatesia e lekures dhe e flokeve tregon se dicka nuk funksionon si duhet. Ne nje rast te tille ideale eshte te keshillohesh me nje specialist per ta shmangur problemin e rrenjet. Ne rast se floket e thate jane shkaktuar nga produktet kimike, faktoret atmosferike dhe prej lenies pas dore, trajtimi i jashtem ekziston dhe eshte i efektshem. Perdorni i nje shampoje ushqyese, nje krem balsam me permbajtje keratine ose vitamine B dhe aplikojeni nje here ne jave pas shampos ne sasi te bollshme vaji ulliri. Nuk do te sjell nje mrekulli, por eshte nje kure natyrale dhe me rezultat. Masa e vajit duhet mbajtur gati nje ore dhe pastaj te shpelahet me uje te bollshem. Pastaj aplikoni balsamin, lereni te veproje per kohen e nevojshme dhe procedoni si zakonisht.

Floke te yndyrshem

Per floket e yndyrshem behet dhe jo rralle here te eleminosh yndyren me forma nga me agresivet. Te bindut qe menyra me e mire eshte ajo energjikja perdoren produkte acide, qe ne shume raste sbejne gje tjeter por perkeqesojne gjendjen. Ndodhe ne fakt, qe lekura e kokes e nxitur nga perberis kimik, behet shume e thate. Ideale eshte te masesh PH e flokeve dhe te perdoresh nje shampo qe e ekuilibron ate shkalle-shkalle. Mundesite qe natyra na ofron jane te mira ne kete rast...efekti shfaqet me ngadal, por pa dyshim eshte me i qendrueshem. Mund te zgjidhni ndermjet hithres, rozmarines dhe eukaliptit, por para se te keshilloheni me nje specialist te produkteve bimore. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/4/2018, 11:01