Lojrat e joshjes, arti me i mire i te propozuarit

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Lojrat e joshjes, arti me i mire i te propozuarit

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/2/2011, 23:13Shume meshkuj refuzojne t’i drejtohen nje femre, duke menduar se nuk i pershtaten atyre, ndoshta ngaqe i duket tipi i femres, qe nuk reagojne ndaj shenjave te ndryshme dhe ja se si krijohen nje seri te pa vertetash te komunikimit.

Ne qofte se e dini se si, ku dhe kur ta beni kete gje, “arti” i te propozuarit nuk eshte asgje me shume se sa teper i thjeshte. Se pari, mbani mend qe koha nuk eshte ne anen tuaj dhe per kete gje duhet te beheni sa me kreative. Keni ne dispozicion vetem disa minuta per t’i treguar se cfare mund te beni, perpara se ajo te gjeje nje “pune” tjeter, larg jush. Por, varet edhe nga konteksti: Ne qofte se e ndalon dhe i flet ne rruge, duhet te jesh nje “playboy” i vertete, pasi femrat thjesht nuk i kushtojne rendesi meshkujve qe veprojne keshtu. Ne qofte se je ne nje lokal, ndihu i lire te reagosh; ke ne anen tende shume elemente: muziken, alkoolin, atmosferen, shoqeruesit, levizjet e kercimit etj.

Fillimi

Kur shikon nje femer te kendshme, te kalojne ne koke mendime dhe pikerisht ketu ndodhesh ne rrugen e gabuar, te cilen shume prej meshkujve e bejne: “T’i vertitesh asaj”, duke perdorur metoda qesharake qe improvizohen me shpejtesi per t’i bere asaj pershtypje. Por ne qofte se zgjohesh me nje reagim te padeshiruar, do te thote se diku ke gabuar! Eh, nje veprim “i zgjuar” nuk eshte ne doren e te gjitheve, por me pak stervitje, do te mesosh se femrat, te cilat e dine se cfare kerkojne, “nuk bien pre” asnjehere e replikave te lehta. Ne radhe te pare, mos u nis me nje ide te parapergatitur te tipit: “Eshte bionde, eshte budallaqe”; “Ne qofte se vishet ashtu, do te thote se eshte femer blloku” etj. Mos harroni: Respekti per partneren tende, duhet te ekzistoje gjithmone, ndonese ate femer e deshiron vetem per nje aventure “one night stand”. Ne fund te fundit respektoni veten, ndersa “buon sensi” (mirekuptimi) eshte falas! Fatkeqesisht, replikat apo gjestet, te cilat tenton t’i perdoresh nuk jane te vlefshme per te gjitha rastet.

Mbivlereson cilesite

Pervecse e di qe je nje tip fantastik, kjo s’do te thote qe edhe ajo ta dije kete gje. Pjesa me e madhe e femrave, do t’i mbajne “tentakulat mbrojtese” siper, kur tenton t’i “pushtosh” hapesiren e tyre personale, gje krejt normale ne fund te fundit. Me pak humor mund ta rregullosh kete gje.

Perpiqesh ta “vesh ne loje”

Nuk po i kushton kujdes aq sa duhet. Shenja e respektit eshte me e rendesishme dhe kjo eshte arma jote! Mos u perpiq t’i marresh numrin e telefonit qe heren e pare. Ajo e ka mesuar tashme qe ju po perpiqeni ta zini te dashur, keshtu qe zgjidhni nje menyre tjeter, ndryshe nga ajo qe po mendon. Perpiqu t’i thuash direkt se cfare kerkon nga ajo dhe mos ia fut kot, pasi vetem keshtu do ta dehni me sharmin tuaj. Ne qofte se do adoptosh nje sjellje te qete dhe te shprehesh qarte, do t’i lesh asaj te kuptoje qe ti ke nje personalitet te besueshem. IkubE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:09