Makarona me perime

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Makarona me perime

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/2/2011, 20:41

Makarona me perime Images

Pėrbėrėsit pėr 6 persona:

* 400-500gr makarona
* 2 qepė, 2 thelpinj hudhre
* 1-2 kungulleshka (300gr)
* 3 speca (300-400gr) mundėsisht me ngjyra
* 2- 3 karota (200 gr)
* 4-5 domate tė freskėta ose nga doza (450 gr)
* 150ml vaj
* 1 kub i koncentruar perimesh
* 1 pako lėng domateje (450 ml)
* kripė, pipėr i zi, dhe pipėr i kuq.

Pėrgatitja:

Nė 2 litra ujė me kripė, makaronat zihen pėr 7- 9 minuta. Hiqen nga zjarri dhe derdhėn nė kulluese. Perimet lahen dhe prehen tė gjitha nė katrorė. Qitet vaji nė tenxhere, qepa e hudhra tė grira imėt kaurdisen, i shtohen perimet (specat, karotat e kungulleshka). I qitėn mėlmesa dhe perimet lihen tė zihen 10-15 minuta. Ndėrkohė, domatet qitėn e pėrvėlohen nė ujė tė valė 2–3 minuta, hiqen nga zjarri, qėrohen e prehėn nė copa dhe qiten nė perime dhe sė bashku zihen edhe 2-3 minuta.

Nė fund makaronat e zier e tė kulluar bashkohen me perimet e ziera, shtohet lėng domatesh sipas dėshirės dhe ena hiqet nga zjarri.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24