Uebfaqet qė na e ndryshuan jetėn!!

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Uebfaqet qė na e ndryshuan jetėn!!

Mesazh nga Dino prej 6/2/2011, 21:51

Uebfaqet qė na e ndryshuan jetėn!! Facebook-300x210Nė botė ekzistojnė rreth dy miliardė shfrytėzues tė internetit, tė etur pėr pėrmbajtje tė reja, argėtim dhe kontakt me miqtė virtualė. Kjo ėshtė, pėr fat tė keq, pėrshkrimi detal i botės sė sotme tė civilizuar nė tė cilėn interneti dhe teknologjitė e tjera onlajn me tė vėrtetė janė tė pashmangshme nė pėrditshmėri. Edhe pse ekzistojnė milion ueb-faqe, disa nga ato kanė sjellė ndryshime nė jetėn tonė, si nė atė virtuale, ashtu edhe nė atė tė vėrtetėn, prej mėnyrės sė komunikimit dhe shopingut, deri te gjetja e partnerit. Ja top-lista e faqeve mė tė popullarizuara qė ndryshojnė jetėn tonė.
Gugėl – “Gugėl” ėshtė i pranishėm kudo. Shikoni “Jutjub” apo shkruani bllog, e shfrytėzoni “Hrom”, shikoni nė oborrin e dikujt me ndihmėn e “Gugėl ėrth”, “Gugėl maps” panoramike, thjesht gjithēka ėshtė e lidhur me “Gugėl”. Gjithnjė e mė shumė po shfrytėzohet termi “gugloje” edhe te ne.
I-bej – I shkėlqyeshėm pėr dy gjėra: mundėsi pėr shitje dhe ēmime. Pėr dallim nga shitoret onlajn qė ofrojnė mundėsi pėr blerje, nė I-bej mund tė bėni vet shitoren e juaj. Prodhimet mund t’i shisni edhe nė ankand, qė mundėson njerėzit nga e gjithė bota tė garojnė rreth ēmimit. Nga ana tjetėr, nėse jeni blerės, gjėrat mund t’i blini shumė mė lirė se nga dyqani. Ose, prapė, nėse kėrkoni diēka qė nuk ėshtė nė treg ose ėshtė punėdore, “I-bej” ėshtė vendi pėr ju.
Jutjub – U paraqit nė vitin 2005. “Jutjub” ėshtė “Amazon” + “I-bej” video-botė. Nuk ekziston diēka qė nuk mund tė gjeni. Episode tė vjetra tė serive tė harruara, filma vizatimorė, klipe, lajme, reklama, filma, dokumentare, gjithēka e gėrshetuar me komente dhe diskutime qė shumė do tė ju ndihmojnė.
Amazon – “Amazon” shet gjithēka. Vetėm kini kartė kreditore dhe nuk ka nevojė tė lėvizni nga shtėpia. Fora nuk ėshtė nė atė se shitet gjithēka,por se mund tė gjeni gjithēka, model, ngjyrė, madhėsi dhe… ju sugjeron modele tė ngjashme, kush i ka blerė i fundit, ēfarė tė dhėna ka, nė kuptimin e plotė, gjithēka. Nga viti 1995, kur u krijua, deri sot “Amazon” ėshtė shitorja mė e madhe onlajn nė botė.
Vikipedia – pėr fillim pėlqejeni “Vikipedinė” nė “fejsbuk”, e pastaj shkoni mė tej. Tė gjitha informatat mund t’i gjeni kėtu dhe nėse nuk pajtoheni me informatat nė tekstin e caktuar mund t’i ndryshoni. Nėse nuk kuptoni anglisht, ju ofrohen tė gjitha gjuhėt e mundshme pėr pėrkthim.
Fejsbuk – “Fejsbuku” i zėvendėsoi edhe tė famshmet SMS –porositė. “Fejsbuk” ėshtė gjithkund. Nė reklama, nė televizion, banka, gazeta. Fotografi, miq, afera, shaka, lidhje, sikur tė mos dimė pėr gjė tjetėr: ”Hej, e pa kush mė shtoi nė “Fejsbuk”, mendoj se ėshtė fjalia mė e popullarizuar dhe mė e pėrdorur. Pėrveē se si rrjet social, momentalisht ėshtė edhe tregu mė i mirė i marketingut nė botė.
Pandora – dėgjim i muzikės apo radios pėrmes internetit ėshtė diēka e re. Problemi ndodh kur do tė fillojnė tė ju ndėrpresin me reklama, nga tė cilat ju ngrihen flokėt nė kokė, kurse nė kanalet qė nuk kanė reklama tė njėjtėn kėngė e dėgjoni pesė herė pėr disa orė. “Pandora” ju ofron krijim tė radio kanaleve vetjake, tė bazuar nė atė qė e doni, jo vetėm hite, por edhe ua mbush kanalin me kėngė tė reja tė kėngėtarėve. Qasja e kėtillė e then monotoninė dhe e bėn “Pandorėn” faqen mė tė popullarizuar, qė ėshtė ideal nėse punoni para kompjutorit tėrė ditėn apo surfoni.
Blloger – “Blloger” bėri revolucion. Pėrmes tij udhėhiqen luftėrat nė internet. Secili ka tė drejtė tė thotė ēfarė tė dojė dhe tė shprehė mendim, por ashtu qė e gjithė bota do ta shohė atė. Filloi nė vitin 1999 dhe sot ka milion blog –faqe, por kuptohet “Bloger” ishte i pari.
Geositis – Filloi nė vitin 1994 nėn emrin “Beverli Hils Internet” apo BHI. Njerėzit mė nė fund fituan mundėsi tė hapin ueb-faqen e tyre. Ėshtė krijuar njė rreth shfrytėzuesish qė gjenerojnė pėrmbajtje, e me tė tėrheqin shfrytėzues tė ri. Prej para disa kohėsh nuk ėshtė aktiv dhe mund tė merrte vetėm pėrmes torrentėve. Ėshtė aktiv vetėm nė Japoni.
Kreglist – Vend i pėrkryer pėr shpallje tė vogla. I arritshėm nė ēdo shtėpi. Mund tė gjeni gjithēka. Prej automobilave e deri tek revistat. Por, kujdes, ka shumė spame dhe shpallje tė rrejshme.Uebfaqet qė na e ndryshuan jetėn!! 1e8g1z
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Uebfaqet qė na e ndryshuan jetėn!!

Mesazh nga Albatros prej 6/2/2011, 22:07

shume te dhena interesante Dino


    Ora ėshtė 19/6/2019, 11:22