Fileto Pule me polenta

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fileto Pule me polenta

Mesazh nga LePuRuShJa prej 2/2/2011, 00:10

Fileto Pule me polenta Images

Pėrbėrėsit (pėr person)

Gjoks pule 120 gr
Miell misri pėr polenta 30 gr
Qumėsht 80 ml
Pana 30 ml
Mocarela 20 gr
Miell gruri 15 gr
Gjalpė 15 gr
Brokoli 15 gr
Verė e bardhė 10 ml
Rukola (pėr garniturė)

Pregatitja

Nė njė tigan shkrijmė pak gjalpė dhe shtojmė gjoksin e pulės tė lyer me miell gruri. E skuqim nga tė dyja anėt. E shuajmė me verėn e bardhė dhe e lejmė derisa tė avullojė. Shtojmė brokolin dhe mocarelėn e prerė nė kubikė. E lejmė pėr pak minuta, shtojmė pak pana dhe trazojmė duke hedhur nė ajėr tiganin. Nė njė enė tė vogėl ngrohim qumėshtin, shtojmė pak kripė, e lejmė deri sa tė vaket dhe hedhim miellin e misrit duke e trazuar qė tė mos formojė kokrra. Pasi masa tė jetė lidhur shtojmė edhe pak gjalpė tė freskėt dhe menjėherė e servirim nė pjatė me forma luge ose tė prerė me thikė. Vendosim nė pjatė edhe filetot e pulės dhe spėrkasim me salcėn e mbetur.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 09:21