Krem brulee me kafe turke dhe akullore me whiskey

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Krem brulee me kafe turke dhe akullore me whiskey

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/1/2011, 20:58


Perberesit:

* 625 ml krem i holle
* 7 te verdha vezesh ne temperaturen e ambjentit
* 170 g sheqer i trashe
* 185 ml kafe turke e sapobluar

Perberesit per akulloren

* 33 ml whiskey
* 33 ml krem i trashe
* 30 gr sheqer
* 33 ml qumesht
* 1 xhelatine

Pergatitja per kremin:

Ngrohni paraprakisht furren ne 150'C. Vendosni 6 forma ne nje tepsi te madhe qe e duron nxehtesine. Vendosni kremin ne nje tenxhere te vogel dhe ngroheni pa e mbuluar me kapak ne temperature mesatare per 4-5 minuta derisa te ngrohet. Nderkohe vendosni te verdhat e vezeve dhe 110 g sheqer ne nje tas mesatar qe duron nxehtesine dhe perziejini derisa te shkrihen me njri-tjetrin. Vendoseni tasin ne nje pecete te thate dhe hidhni gradualisht uje te ngrohte, ndersa e perzieni kremin me pirun, shtoni kafene. Kullojeni perzierjen ne nje site te holle ne nje tas qelqi dhe pastaj hidheni perzierjen neper forma.Mbushni nje tas me uje rubineti te nxehte, vendosni tepsine e nxehte ne nje skare ne mes te sobes. Hidhini uje te nxehte, aq sa te mbushet 3/4 e tepsise. Piqeni ne soben e nxehur me pare per 30-35 minuta ose derisa masa te mpikset. Hiqini me kujdes format nga tepsia dhe lereni te ftohen per 1 ore. Pasi ti keni mbuluar me qese vendosini ne frigorifer per 3-4 ore derisa te ftohen. Nxehni furren ne temperature maksimale, sperkatni sheqerin e mbetur ne secilen nga brulee-te, duke u siguruar qe te gjitha jane te mbuluara mire. Vendosni ne nje ene qe e duron nxehtesine dhe rrethojini me kuba akulli. Ngrohini ne soben e pergatitur me pare per 2-3 minuta derisa sheqeri te karamelizohet. Nese format jane te nxehta vendosini ne frigorifer per 30 minuta qe brulee-ja te ftohet serish. Menyra tjeter per ta ftohur eshte pipa me zjarr, e cila vendoset mbi brulee dhe sheqeri shkrihet brenda pak minutash.

Pergatitja per akulloren:

Ziejini qumeshtin se bashku, e me pas shtoni sheqerin me whiskey ne te njejten kohe. Ftoheni ne temperaturen e ambjentit dhe pastaj futeni ne frigorifer per 24 ore.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:39