Pule me qumesht dhe oriz

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pule me qumesht dhe oriz

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/1/2011, 22:59

Pule me qumesht dhe oriz Images

Perberesit:

* 600 g gjokse pule
* 3 filxhan caji qumesht
* 2 luge gjelle gjalpe
* 3 luge gjelle miell
* 2 tableta koncentrat pule
* 1 spec jeshil i prere ne kube
* 1 qepe mesatare e grire
* 2-3 domate te grira
* kripe dhe piper sipas deshires

Pergatitja:

Pritni gjokset e pules ne kubike, vendosini ne nje tave dhe piqini per pak ne furre. Ne nje tigan mesatar te thelle, ne temperature te ulet , perzieni se bashku 3 filxhan caji qumesht dhe 2 luge gjelle gjalpe, shtoni 3 luge gjelle miell. Me pas shtoni edhe 2 tabletat e koncentratit te pules duke i thermuar me dore dhe sigurohuni qe ato te treten mire. Perziejini te gjithe perberesit vazhdimisht ne temperature te ulet derisa masa te trashet. Ne nje tigan tjeter skuqni specin e grire holle, 1 qepe mesatare me margarine ose gjalpe derisa te zbuten, por jo te marrin ngjyre. Shtoni perzierjen me qumesht, domatet e grira dhe kripe e piper sipas deshires. Mund ti shtoni edhe pak uje nese duhet. Shtoni gjokset e pules dhe gatuajini se bashku derisa te ngrohen plotesisht. Shrebejeni me oriz te gatuar.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Pule me qumesht dhe oriz

Mesazh nga Albatros prej 17/1/2011, 23:02

@LePuRuShJa shkruajti:Pule me qumesht dhe oriz Images

Perberesit:

* 600 g gjokse pule
* 3 filxhan caji qumesht
* 2 luge gjelle gjalpe
* 3 luge gjelle miell
* 2 tableta koncentrat pule
* 1 spec jeshil i prere ne kube
* 1 qepe mesatare e grire
* 2-3 domate te grira
* kripe dhe piper sipas deshires

Pergatitja:

Pritni gjokset e pules ne kubike, vendosini ne nje tave dhe piqini per pak ne furre. Ne nje tigan mesatar te thelle, ne temperature te ulet , perzieni se bashku 3 filxhan caji qumesht dhe 2 luge gjelle gjalpe, shtoni 3 luge gjelle miell. Me pas shtoni edhe 2 tabletat e koncentratit te pules duke i thermuar me dore dhe sigurohuni qe ato te treten mire. Perziejini te gjithe perberesit vazhdimisht ne temperature te ulet derisa masa te trashet. Ne nje tigan tjeter skuqni specin e grire holle, 1 qepe mesatare me margarine ose gjalpe derisa te zbuten, por jo te marrin ngjyre. Shtoni perzierjen me qumesht, domatet e grira dhe kripe e piper sipas deshires. Mund ti shtoni edhe pak uje nese duhet. Shtoni gjokset e pules dhe gatuajini se bashku derisa te ngrohen plotesisht. Shrebejeni me oriz te gatuar.

sa e mire qe qenka


    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24